Najava

Skupi
Još nema oglasa.

Vlasi kroz istoriju!!!

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • #91
    Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

    În urmă cu 800 de ani, un cavaler şi istoric francez, participant la cea a patra cruciadă, pe nume Geoffroy de Villehardouin scria despre o misterioasă ţară aflată undeva între Dunăre, Mare şi Munţii Balcani (Haesmus) numită Valahia Albă. Cronicarul vorbea despre Ioan Asan I, regele valahilor şi a cumanilor, “le roi de blaquie”. Enigmatica ţară era acea “le blanche Valachie or Blaquie”… Valahia Albă, acea ţară ce se întindea de la Gurile Dunării şi până la “munţii din sud”, şi în care regele Asan stăpânea peste băştinaşi, fără a avea în armata sa prea mulţi bulgari şi greci. În Evul Mediu timpuriu, românii aveau mai multe ţări ale lor, de pe teritoriul actualei România şi până în întreaga zonă a Balcanilor şi a Greciei Nordice.

    Exista acea Vlahie din provinciile româneşti, apoi Vlahia Mare din zona Thessaliei greceşti, Vlahia mică din munţii Pindului, o “flachie” de lângă oraşul Salonic şi chiar o “Mare Valahică” (Valachies des Mer), care în secolele 14-15 apărea pe hărţi în locul actualei Mări Egee. Românii, vlahii, erau peste tot…

    Cronicarul împăratului Isaac Angelos al II-lea, Nicholas Choniates scria în sec. XII că basileul său, încercând să facă rost de bani pentru nunta sa cu fiica regelui maghiar Bela al II-lea “şi i-a făcut duşmani pe acei Mysi (n.a. Dobrogea – Moesia Inferior), barbari care locuiesc pe tot cuprinsul muntelui Balcani, cari mai înainte Mysi se numeau şi care acum Vlahi se cheamă”. Această Mysia era compusă din Dobrogea şi actualul Cadrilater şi era Ţara Asanizilor…

    Un alt cronicar bizantin, Ioannes Cinnamus scria în secolul XII că generalul Ioan Batatzes avea ordin “să atace dinspre părţile vecine cu Marea Neagră, cu armata sa formată dintr-o imensă mulţime de vlahi, despre care se zice că au fost colonişti din Italia”. Un cronicar francez al Evului Mediu timpuriu, Henry de Valenciennes scria că armatele lui Ioniţă Asan erau formate din “li comain et li blac” (vlahi şi cumani).

    Un alt istoric care vorbeşte despre românii de la Sud de Dunăre este Ansbertus, cronicarul cruciatului Frederic Barbarossa (împăratul Sfântului Imperiu Roman German – Barbă Roşie), care la finele secolului XII scria că “în cea mai mare parte a Bulgariei, precum şi către Dunăre, unde fluviul se varsă în mare, stăpânea un anume Calo Petru şi fratele său Crasian (n.r asanizii Petru şi Ioan Asan), împreună cu supuşii lor românii”. Valahii, blahii, românii noştrii erau peste tot, de la Nord, de la Tisa şi până dincolo, în Sud, dincolo de Balcani, aproape de Insulele Eladei…

    Bibliografie – Analele Dobrogei 1934-1936

    prevod;
    Pre 800 godina, francuski vitez i istoričar, koji je učestvovao u Četvrtom krstaškom ratu, po imenu Geoffroi de Villehardouin, pisao je o misterioznoj zemlji negde između Dunava, mora i balkanskih planina (Haesmus), zvane Bela Valahija. Hroničar je o Ivanu Asanu I, kralju Vlaha i Kumana, govorio o "rojevima crnaca". Enigmatična zemlja bila je ta "le blanche Valachie ili Blakuie" ... Bela Vlaha, ona zemlja koja se protezala od ušća Dunava do "južnih planina" i u kojoj je kralj Asan vladao domorocima, a da nije imao previše u svojoj vojsci Bugari i Grci. U ranom srednjem veku, Rumuni su imali nekoliko sopstvenih zemalja, od teritorije današnje Rumunije do celog Balkana i severne Grčke.

    Bila je ta Vlaha u rumunskim provincijama, zatim Velika Vlaha u oblasti Grčke Tesalije, mala Vlaška u planinama Pindus, „flaši“ u blizini grada Soluna, pa čak i „Vlaško more“ (Valachies des Mer), koje se u 14-15 veku pojavilo na mape umesto trenutnog Egejskog mora. Rumuni, Vlasi, bili su svuda ...

    Hroničar cara Izaka Angelosa II, Nikola Choniates, napisao je u 15. veku. KSII da je njegov basileus, pokušavajući da dobije novac za venčanje ćerke mađarskog kralja Bele II, i učinio neprijatelje one Misi (na Dobrogea - Donja Mezija), varvari koji žive širom Balkana, a koji prije su ih zvali Misi, a sada ih zovu Vlasi. " Ova Misija bila je sastavljena od Dobrogee i sadašnjeg Kuadrilatera i bila je Zemlja Asanida ...

    Drugi vizantijski hroničar, Ioannes Cinnamus, napisao je u dvanaestom veku da je generalu Džonu Batatzesu naređeno da „napadne iz susednih delova Crnog mora, a njegovu vojsku čini ogromna gomila Vlaha, za koje se govori da su bili doseljenici iz Italije“. . Francuski hroničar ranog srednjeg veka, Henri de Valensijen, napisao je da se vojske Ionite Asan sastojale od "li comain et la blac" (Vlasi i Kumanci).

    Drugi istoričar koji govori o Rumunjima južno od Dunava je Ansbertus, hroničar križarskog rata Frederic Barbarossa (car Svetog rimskog carstva - Crvena brada), koji je krajem dvanaestog veka napisao da je to u većem delu Bugarske, kao i o Dunavu. , gde se rekom uliva u more, vladao je izvesni Calo Petru i njegov brat Crasian (br. asanaca Petru i Joan Asan), zajedno sa njihovim rumunskim podanicima “. Naši Vlasi, blahi, Rumuni bili su svuda, sa severa, od Tise i dalje, na jugu, preko Balkana, blizu helenskih ostrva ...

    Bibliografija - Anali Dobrogee 1934-1936
    "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
    Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

    Владика Николај

    Komentar


    • #92
      Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

      Nadam se da se niko nece uvrediti ja samo to sto procitam postiram ..
      Nuikome ne uzimam za zlo nemoj te ni vi meni
      "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
      Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

      Владика Николај

      Komentar


      • #93
        Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

        Jel istina Vlasi da su pomagali sultanu Sulejmanu 1521. godine za osvajanje Beograda od Magjara (Kalemegdan), a takođe 1526. godine. kada je bio u ratu s austrijskim kraljem Leopoldom II., a Sulejman je dao autonomiju Vlasima u Transilvaniji, koji su se tada zvali Sekelji. Jel ima nesto istina u ovome ( ko sto kaze futy da je sve nesto pitam , Pitam jel me interesuje )
        "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
        Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

        Владика Николај

        Komentar


        • #94
          Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

          Orginalno postavljeno od Okitrip Pogledati poruku
          În urmă cu 800 de ani, un cavaler şi istoric francez, participant la cea a patra cruciadă, pe nume Geoffroy de Villehardouin scria despre o misterioasă ţară aflată undeva între Dunăre, Mare şi Munţii Balcani (Haesmus) numită Valahia Albă. Cronicarul vorbea despre Ioan Asan I, regele valahilor şi a cumanilor, “le roi de blaquie”. Enigmatica ţară era acea “le blanche Valachie or Blaquie”… Valahia Albă, acea ţară ce se întindea de la Gurile Dunării şi până la “munţii din sud”, şi în care regele Asan stăpânea peste băştinaşi, fără a avea în armata sa prea mulţi bulgari şi greci. În Evul Mediu timpuriu, românii aveau mai multe ţări ale lor, de pe teritoriul actualei România şi până în întreaga zonă a Balcanilor şi a Greciei Nordice.

          Exista acea Vlahie din provinciile româneşti, apoi Vlahia Mare din zona Thessaliei greceşti, Vlahia mică din munţii Pindului, o “flachie” de lângă oraşul Salonic şi chiar o “Mare Valahică” (Valachies des Mer), care în secolele 14-15 apărea pe hărţi în locul actualei Mări Egee. Românii, vlahii, erau peste tot…

          Cronicarul împăratului Isaac Angelos al II-lea, Nicholas Choniates scria în sec. XII că basileul său, încercând să facă rost de bani pentru nunta sa cu fiica regelui maghiar Bela al II-lea “şi i-a făcut duşmani pe acei Mysi (n.a. Dobrogea – Moesia Inferior), barbari care locuiesc pe tot cuprinsul muntelui Balcani, cari mai înainte Mysi se numeau şi care acum Vlahi se cheamă”. Această Mysia era compusă din Dobrogea şi actualul Cadrilater şi era Ţara Asanizilor…

          Un alt cronicar bizantin, Ioannes Cinnamus scria în secolul XII că generalul Ioan Batatzes avea ordin “să atace dinspre părţile vecine cu Marea Neagră, cu armata sa formată dintr-o imensă mulţime de vlahi, despre care se zice că au fost colonişti din Italia”. Un cronicar francez al Evului Mediu timpuriu, Henry de Valenciennes scria că armatele lui Ioniţă Asan erau formate din “li comain et li blac” (vlahi şi cumani).

          Un alt istoric care vorbeşte despre românii de la Sud de Dunăre este Ansbertus, cronicarul cruciatului Frederic Barbarossa (împăratul Sfântului Imperiu Roman German – Barbă Roşie), care la finele secolului XII scria că “în cea mai mare parte a Bulgariei, precum şi către Dunăre, unde fluviul se varsă în mare, stăpânea un anume Calo Petru şi fratele său Crasian (n.r asanizii Petru şi Ioan Asan), împreună cu supuşii lor românii”. Valahii, blahii, românii noştrii erau peste tot, de la Nord, de la Tisa şi până dincolo, în Sud, dincolo de Balcani, aproape de Insulele Eladei…

          Bibliografie – Analele Dobrogei 1934-1936

          prevod;
          Pre 800 godina, francuski vitez i istoričar, koji je učestvovao u Četvrtom krstaškom ratu, po imenu Geoffroi de Villehardouin, pisao je o misterioznoj zemlji negde između Dunava, mora i balkanskih planina (Haesmus), zvane Bela Valahija. Hroničar je o Ivanu Asanu I, kralju Vlaha i Kumana, govorio o "rojevima crnaca". Enigmatična zemlja bila je ta "le blanche Valachie ili Blakuie" ... Bela Vlaha, ona zemlja koja se protezala od ušća Dunava do "južnih planina" i u kojoj je kralj Asan vladao domorocima, a da nije imao previše u svojoj vojsci Bugari i Grci. U ranom srednjem veku, Rumuni su imali nekoliko sopstvenih zemalja, od teritorije današnje Rumunije do celog Balkana i severne Grčke.

          Bila je ta Vlaha u rumunskim provincijama, zatim Velika Vlaha u oblasti Grčke Tesalije, mala Vlaška u planinama Pindus, „flaši“ u blizini grada Soluna, pa čak i „Vlaško more“ (Valachies des Mer), koje se u 14-15 veku pojavilo na mape umesto trenutnog Egejskog mora. Rumuni, Vlasi, bili su svuda ...

          Hroničar cara Izaka Angelosa II, Nikola Choniates, napisao je u 15. veku. KSII da je njegov basileus, pokušavajući da dobije novac za venčanje ćerke mađarskog kralja Bele II, i učinio neprijatelje one Misi (na Dobrogea - Donja Mezija), varvari koji žive širom Balkana, a koji prije su ih zvali Misi, a sada ih zovu Vlasi. " Ova Misija bila je sastavljena od Dobrogee i sadašnjeg Kuadrilatera i bila je Zemlja Asanida ...

          Drugi vizantijski hroničar, Ioannes Cinnamus, napisao je u dvanaestom veku da je generalu Džonu Batatzesu naređeno da „napadne iz susednih delova Crnog mora, a njegovu vojsku čini ogromna gomila Vlaha, za koje se govori da su bili doseljenici iz Italije“. . Francuski hroničar ranog srednjeg veka, Henri de Valensijen, napisao je da se vojske Ionite Asan sastojale od "li comain et la blac" (Vlasi i Kumanci).

          Drugi istoričar koji govori o Rumunjima južno od Dunava je Ansbertus, hroničar križarskog rata Frederic Barbarossa (car Svetog rimskog carstva - Crvena brada), koji je krajem dvanaestog veka napisao da je to u većem delu Bugarske, kao i o Dunavu. , gde se rekom uliva u more, vladao je izvesni Calo Petru i njegov brat Crasian (br. asanaca Petru i Joan Asan), zajedno sa njihovim rumunskim podanicima “. Naši Vlasi, blahi, Rumuni bili su svuda, sa severa, od Tise i dalje, na jugu, preko Balkana, blizu helenskih ostrva ...

          Bibliografija - Anali Dobrogee 1934-1936
          Okitripe, sunce moje, neke podatke, kao recimo od tog krstaša, po pitanju Vlaha i nekako mogu da se progutaju, mada ni to nije originalna verzija. A što se tiče 13, 15, veka srednjeg veka i svuda tamo gde se spominje Rumun ili Rumunija, nemoj da bar mene sa time zamaraš. Vlasi nisu Rumuni i sve ti lepo piše i u ovom citatu i gde god hoćeš. To bi bilo kao kada bi se Vi makedonci nazivali Rimljanima u vreme rimske imperije. Naziv države neki novi ne odrežuje niti narode niti narodnosti. Da tebi bar ne ponavljam neke stvari koje su bar ovde kilometarski napisane. Ovi Vlaški rumunofili mi se gade i na samo njihovo spominjanje i ovo malo kose mi se digne na glavi.
          Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

          Komentar


          • #95
            Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

            Orginalno postavljeno od Okitrip Pogledati poruku
            Jel istina Vlasi da su pomagali sultanu Sulejmanu 1521. godine za osvajanje Beograda od Magjara (Kalemegdan), a takođe 1526. godine. kada je bio u ratu s austrijskim kraljem Leopoldom II., a Sulejman je dao autonomiju Vlasima u Transilvaniji, koji su se tada zvali Sekelji. Jel ima nesto istina u ovome ( ko sto kaze futy da je sve nesto pitam , Pitam jel me interesuje )
            E moj Okitripe, da verovatno je tačno to za Beograd. Za transilvaniju ne znam ali i onako je to tada bilo pod Ugarskom a niti pod Vlaškom a najmanje pod nekakvom Rumunijom koja tada kao država nije ni postojala sve do 1878 godine ili ti Berlinskog kongresa.
            Vlasi su iz tadašnjeg "Crnorečja", sa ove strane Dunava (nekada deo Staro Vlaške kneževine, što niko nikada ne spominje da je Kraljevina Vlaška svoje granice imala i sa ove strane Dunava ( Srpske istorijske podmetačine), su važili za veoma kompleksan narod. U svemu organizovani i kulturno obrazovani jer su direktni naslednici Tračkog plemena Geti, koji nisu bili divljaci , kako neko pokušava da podmetne Vlasima, kao nekakvi čobani i tome slično. Njih, nakon definitivnog ulaska Turaka u Srbiju,nikako nakon Kosovskog boja , nego tek skoro 100 godina nakon Kosova, su se Turci i te kako pribojavali. Više su se bojali nekakve pobune u krajevima kojima su gospodarili Vlasi nego li u tim vremenima gde su bili Srbi.
            Usled toga jednim Hatišerifom je ponuđeno tim Crnorečkim i Braničevskim vlasima dve opcije od strane turaka. Ili da ih kao robove odvedu sve za Tursku ili da prihvate da ih raseju duž turskih granica i da im budu na neki način derbendžije. Za tu uslugu su od strane turaka oslobođeni svake poreze i čak oslobođeni davanja dece u janjičarima. Nadzirali su na neki način ustanovljene turske granice bez ikakvih obaveza da ratuju ili fizički brane granice. Iz svega se jedino krilo "rasturanje " Vlaha i ne dopustiti da su na gomili jer su žestoki na svaku nepravdu pa i tursku.
            Vlasi su izabrali ovu drugu opciju.
            I zato danas u Srbiji Bugarskoj Makedoniji, pa čak i Albaniji, možete povući crtu duž cele ove tadašnje granice turaka i videti da se i dana današnjega tu nalaze vlaška sela. Vlasi su iz Crnorečja i Braničevskog kraja raseljavani porodično. Tako su i nastala današnja sela koja sam spomenuo od Albanije pa sve do Grčke, stime što su u Bugarskoj i Makedoniji već gravitirali takođe Vlasi koje su nazivali svakojakim drugim imenima, crnovunci, karavlasi, cincari itd itd.
            Čuveni Vlaški Vojvoda Mirča je bio najčuveniji i najpoželjniji plačenik u tim vremenima. Ratovao je na strani svakoga ko je davao veću lovu, ali nikada protiv svojih Vlaha ili Srba. Tako da se i ne treba čuditi ako je bilo Vlaha u osvajanju Beograda, jer pitam te čiji je bio Beograd 1521 godine ????

            Malo provokativna pitanja Okitripe, ali ja bar mogu da se nosim sa njima.
            Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

            Komentar


            • #96
              Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

              n'a odgovorima, I rekao Sam da se neljutite to ni su provokativna pitanja deo ,, istorija,,
              A beograd je uvek bio magjarski, prvi put dolazi pod Srbsku vlast 1284 godinu kad je kralj Dragutin od svoga tasta magjarskog kralja Stefana dobio n'a vlast Macvu, deo Srema I Beograd. Posle smrti despota Stefana 1427 godine opet se vraca magjarina dok 1521 godine Turci ga zazimaju I ruse kompletno...
              "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
              Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

              Владика Николај

              Komentar


              • #97
                Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

                Orginalno postavljeno od Okitrip Pogledati poruku
                n'a odgovorima, I rekao Sam da se neljutite to ni su provokativna pitanja deo ,, istorija,,
                A beograd je uvek bio magjarski, prvi put dolazi pod Srbsku vlast 1284 godinu kad je kralj Dragutin od svoga tasta magjarskog kralja Stefana dobio n'a vlast Macvu, deo Srema I Beograd. Posle smrti despota Stefana 1427 godine opet se vraca magjarina dok 1521 godine Turci ga zazimaju I ruse kompletno...
                Ma Vlahe nikada nije interesovao Beograd kroz istoriju. Beograd se samo interesovao za Vlahe i to uvek u negativnom kontestu kroz celu istoriju. Ništa to nije za nas novoga pa ni danas.
                Do duše, to što se priprema Vlasima u bližem periodu je najjeziviji scenario koji iko može da pretpostavi. Sve se to veoma vešto krije od mase a na sve to se sakriva u magli i auforijom oko nekakvih emigranata iz Sirije, Avganistana, Pakistana,..... kako bi se od naroda sakrila veoma, veoma, dobro osmišljena sasvim druga stvar, koja se krije kao zmija noge posebno od Vlaha u Braničevskim i Timočkim regionima.
                Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                Komentar


                • #98
                  Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

                  @futy ja nisam upucen u te stvari ipak kje to su stvari koi treba da se dese mi pricamo za istoriju, ali sta ce da se Desi to cemo da vidimo sta ce da bude...
                  "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
                  Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

                  Владика Николај

                  Komentar


                  • #99
                    Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

                    Orginalno postavljeno od Okitrip Pogledati poruku
                    @futy ja nisam upucen u te stvari ipak kje to su stvari koi treba da se dese mi pricamo za istoriju, ali sta ce da se Desi to cemo da vidimo sta ce da bude...
                    Da mi pričamo o istoriji. O kojoj istoriji? O istoriji koju su nam pisali anglosaksonci i zapadna oligarhija koja bi da u svemu budu dominantni u svemu od nastanka civilizacije? O toj istoriji da pišemo i raspravljamo krive Drine?
                    Ja sam sa tom istorijom davno rasčistio i veruj mi da nemam namera da oko toga se sa bilo kime više upuštam u neke debate. Zašto? Pa zato što ja svoja saznanja ne baziram na ovoj nakaznoj Wikipediji, gde imaš jedan tačan podatak a sto drugih , u istoj temi, koju prolongiraju pisci Wikipedije recimo, a sve je to produkt te zapadne škole istorije. eeeeej naše istorije a ne nečije tuđe.
                    Tok vremena je učinilo svoje. Pogledaj koliko je novih kao država nastalo u zadnjih 100 godina samo? Koliko je napravljeno veštačkih naroda, narodnosti i šta ja znam čega sve. Istorija se ne koriguje sada prema tim nekim novonastalim državama ili stanovnicima tih država, istorija je istorija koja se ne menja, ako pričamo o istoriji iz prošlosti a posebno antičkoj istoriji. Svaka neka novonastala država i novonastala nacija, narodi, narodnosti,.... pa naravno da oligarhi tih država i državica prve i koriguju svu tu istoriju iz skorih vremena a samim time i menjaju , po svom nahođenju, i antičku istoriju, gde se baca najveći akcenat na utopijske formule "porekla" tih novonastalih država i državica. Kome to nije jasno šta se sve dešava u današnjem vremenu, meni je jako žao. Ja jednostavno u tome neću i ne želim da učestvujem.
                    I jedino što ne pristajem, ne pristajem na to da mene kao Vlaha, neki tamo đilkoši, prpromunski orijentisane budale, totalno nepismene i koji nisu ni slovca pročitali, prošli i videli arheološke tekovine i sve ono što je materijalno dokazivo, da se sa takvima raspravljam da ja nisam Vlah već sam odjednom naprasno RUMUN!?
                    Sa takvima koji i za koje Vlaška istorija počinje od Berlinskog kongresa i nastanka nove države Rumunije, a sve pre 1878 godine je za njih nepoznanica, ne mogu da se ćeram Okitripe.
                    Uopšte me ne interesuju bilo čije aspiracije prema Vlasima. Prisvajali su nas i Kurta i Murta, pa što nas ne bi prisvajali i današnji "Rumuni"? I oni me ne čude. Čude me ove naše Vlaške blente koji brane nekakvu nebranljivu novonastalu teoriju o tome : Ko su Vlasi?
                    I ponavljaju kao papagaji jednu floskulu koje su se uhvatli kao pijan plota i to im je jedina argumentacija kojom, nas Vlahe hoće da pretvore preko noći u Rumune. Ta floskula glasi po njima: "A kako Vlah za sebe kaže šta je, na Vlaškom?". Odgonetka je na Vlaškom : " Jo snt rumn" ! I to "Ja sam Rumun", je za njih jedini način i jedino opravdanje da nametnu svim Vlasima da su Rumuni. A ja ih sve pitam redom: " OK kažete - Jo snt rumn", sada od 1878 godine, a recite mi kako je za sebe Vlah iz Timočke Krajine govorio, šta je on pre nastanka Rumunije? Da li je tada za sebe rekao Ja sam Rumun i ja pričam Rumunski kada nije postojao niti jedan termin koji je asocirao na Rumuniju ili Rumuna? Dve oblasti iz koje je nastala Rumunija, a gde je živeo Vlaški živalj , su Kraljevina Vlaška i Moldavija. Do Berlinskog kongresa jetaj narod za sebe govorio "Ja sam Vlah" ("Jo snt Vlah") ili " Ja sam Moldovac" (" Jo snt Moldovjan"), a niko od njih nije govorio : "Jo snt Rumn" - "Ja sam Rumun" !!!!!! Što se zadržalo i do dana današnjega među narodom u ove dve Rumunske pokrajine. Nametanje termina "Rumun" i "Rumunija" možda će nakon dužeg vremena i tamo u Rumuniji prerasti u ustaljene izraze stanovništva. Mi u to ne ulazimo , niti nas se tiče. Ali sa ove strane Dunava nam se to ne može po nikakvoj sili, niti državnim zakonima, kao kod njih, na silu nametati. Mi smo u Srbiji još jedini Vlasi koji smo zadržali , već jednom izmenjen naziv naroda od Geti u Vlahe i ne treba nam još neka dodatna transformacija iz sada Vlaha u još Rumune.
                    Tako da se sa budalama koji nemaju ni trunke obrazovanja iz oblasti istorije, ne treba raspravljati. Problem je samo što uvek važi ona stara: "Sto puta izgovorena laž vremenom postaje istina!". A sve ovo "Ja sam Rumun i ja pričam Rumunski", se nameće narodu svakim danom na sve moguće načine, preko silnih grupa društvenih mreža i zavlači se u svaku poru Srbijanskih Vlaha. Perfidno i pokvareno do bola.
                    Rumunofili nameću neko njihovo pismo koje se bazira na latiničnom pismu i gramatici Rumunije, zaboravljajući da je i gramatika i pismo , pre ustanovljavanja Rumunije kao države, bilo ĆIRILIČNO PISMO kojima su se služile bivše kraljevine i oblasti od kojih je nastala današnja Rumunija. Blente koje sve to propagiraju i naveode nas Vlahe da prihvatimo nametanje i Vlasima u Srbiji to što je nametnuto Vlasima u današnjoj Rumuniji, su pola naši Vlasi a pola ( naročito po društvrnim mrežama) su rumuni sa one strane Dunava. Preplavili su sve Vlaške društvene mreže i drljaju li drljaju.
                    Za svu sreću pa postoje Vlaški intelektualci koji se zdušno svemu ovome protive i drže , kako tako neki kontinuitet nas starosedeoca Vlaha na ovim Srbijanskim prostorima. Koji ne daju da nas se transformiše niti u Rumune, Cincare, Arumune, Crnovunce,.....i ne znam kojim su sve nazivima nisu transformisali sam naziv "Vlah", kako u Bugarskoj, Makedoniji, pa čak i Albaniji. Takva degradacija Vlaha možda može da prođe kod neupućenog i nenačitanog naroda, ali nikako ne može da prođe kod onih koji svoja saznanja crpe i baziraju na materijalnim dokazima koje niko ne može da pobije ničime. Ti dokazi se iz nekih razloga i dalje kriju od običnog naroda. Zašto? Nije mi baš najjasnije. Na stotine samo knjiga, crkvenih knjiga iz kojih su vršena Hrišćanska Bogosluženja, iz kojih se jasno može videti i jezik i pismo Vlaha pre Berlinskog Kongresa, su i dalje u veoma dobro čuvanim depoima. I pored toga što je pokušano spaljivanje svih tih dokumenata, koji su neoboriv dokaz kako o Srpskoj istoriji , tako i Vlaškoj, nije uspelo. Ta dokumenta od najvećeg istorijskog značaja su ipak sačuvana do današnjih dana.
                    Naravno da do tih dokumenata nisu uspeli da dođu (zato što nisu za njih znali) i tvorci savremene istorije i ti Wikipedijci, jer da su se zagnjurili u ta , još živa dokumenta, ne bi talasali i ne bi se izlupavali sa nekim činjenicama i detaljima koji navode kao istorijske činjenice koje se nama prezentuju i koje mi , eto učimo i prihvatamo kao gole činjenice.
                    Ovo se pre svega odnosi na novokomponovani nekakav Vlaški jezik, Vlašku azbuku koji se , po svaku cenu nameće Timočkim i Braničevskim Vlasima. Pri tome se na sve načine pokušava stvoriti još jedan korpus Vlaha - Banatskih Vlaha (ili kako oni kažu Banaćanskih "Rumuna") da se i oni pretvore u Rumune a ne više u Vlahe.
                    Mnogo je tu, mnogo stvari koje nemau blage veze sa mozgom. A osnovno u svemu ovome i baza za sve ove nebuloze je : Nepoznavanje, neprihvatanje bilo kakvih zdravih, dokazivih na sto primera, porekla Vlaha, njihovog jezika, pisma,.....pre Berklinskog kongresa 1878 godine. Jednostavno se, po pitanju Srbijanskih Vlaha, sve pre 1878 godine BRIŠE. Puj Pike ne važi se ništa pre Berlina. Vlaška istorija počinje od Berlina i 1878 godine pa na dalje! To mogu da okače o rep i ovi naši proprumuni, rumunofili a i svi oni koji Vlaško pitanje kroz sve forme posmatraju i drogiraju ova narod takvim podacima.
                    Nisam imao namere da budem ovako dugačak, ali pun mi je više kalabaster tih i takvih spodoba, nepismenih, neobrazovanih, zatucanih,....ali veoma dobro znaju šta rade i sa kojim namerama sve to rade. Te njihove namere mogu samo da okače o klin i da vrbuju njihovim nebulozama tek samo pojedince, ali masu Vlaškog korpusa svakako da neće uspeti da tek tako preko noći transformišu u nekakve Rumune. Da nam nametnu latinično nekakvo pismo, sa brdo akcentiranih slova i reči koje nisu nikada izgovarane među Vlasima u Srbiji, nikada pisane na taj način u Srbiji, a još manje da nam menjaju našu svest i svoju pripadnost jednom od nastarijih korpusa naroda na ovim područjima, govoreći svima nama da smo nekakvi "dođoši" u 6-7 veku.
                    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                    Komentar


                    • Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

                      Mogu ja malo da pomognem oko situacije ... ali neznsm kako da postavim sliku , tj dokument...
                      Drugo sto mogu samo malo da nacnem je moja pretpostavka , licna zapazanja ! Da ce pre da bude da su ovi juzni sloveni i romanizovani dacani jedan veliki narod podeljen na vise plemena .... posto nacini , folkor, obredi i mnogoooo drugih stvari su previse slicne za tako veliko prostranstvo ....
                      Bilo bi mi drago da malo produbimo temu ... posto ja kao laik mogu da kazem da u svemu tome , mnoge stvari skripe....
                      Naravno bez ikakvih namera da vredj bilo koju naciju , veru , pripadnost itd...

                      Komentar


                      • Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

                        Pozz Dusan silni,
                        Imaš kompletno uputstvo o tome kako se postavljaju fotografije na ovom forumu.
                        Prouči i otprati redoslede i videćeš kako sve to ide.
                        Eto ti linka za postavljanje fotografija:

                        https://www.zakopanoblago.com/forum/...eracije-foruma

                        A što se tiče same teme , izvoli navali slobodno.
                        Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                        Komentar


                        • Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

                          Pa ok , naravno da jedva cekam da ukrstimo misljenja...
                          Pre svega da se predstavim onako ofrlje , ahahaha...
                          Imam 43 , zivim u Italiji inace sam Srbin po dokumentima(ahahah) e sad sam bog zna sta sam ...
                          Ma da svi koji se nalaze iza linije Morave se od ostalih zovu Vlasi , neko opste poimanje je da kad se predje Morava uzali se u Vlasiju... e sad dal su u pravu ili nisi meni je to sve jedno . Ali ipak nije sve jedno posto iskreno nemam nista protiv nikog , za mene je vazno da smo ljudi , da se razumemo i da se medjusobno postujemo....
                          Inace komplimenti za raznovrsnost tema na ovom forumu , Vrlo ali Vrlo interesantno! a vidim tu i puno pametnih glava ....
                          Svaka cast ljudi!
                          Naravno svidja mi se i to sto kazete da nije samo u'vati kramp i lopatu pa kopaj....."samo da je zuto"
                          Pa treba nesto i ostaviti narastajima , (Pod "nesto" smatram sto vise stvari u originalnom stanju )
                          Jer oni koji ruse ,obaraju i cepaju ne mozemo drugacije da ih zovemo nego Varvari....
                          Naravno to je samo moje misljenje....
                          Pretpostavljam da sa ga vec dovoljno istupio i skrenuo sa glavne teme ....
                          Al uskoro se vracam na istu , cim ukapiram kako da kacim slike i fajlove .
                          Srdacan pozdrav svima ! :-))))

                          Komentar


                          • Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

                            Orginalno postavljeno od Dusan silni Pogledati poruku
                            Jer oni koji ruse ,obaraju i cepaju ne mozemo drugacije da ih zovemo nego Varvari....
                            Sad i to "Varvari" bi moglo da bude diskutabilno jer Varvari bi bili narod iz korpusa neromanskog stanovništva,a da je pogrdni naziv za varvare ustoličen od zapadno-romansko-vatikanskih.. snaga.
                            Poslednji put izmenjeno od Marcconi; https://www.zakopanoblago.com/forum/member/3748-marcconi u 02-12-2020, 01:46.

                            Komentar


                            • Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

                              Dobro sad , napisao sam to kao opste prihvacen termin za dekstrukciju ....sad opet rimljani su uopste sve koji ih malo razbucaju zvali raznim imenima ...
                              Bili to Varvari ili ko vec , nebih sad da se upustam u dalju raspravu o tome...
                              Nije bilo nikakve lose namere ...

                              Komentar


                              • Odg: Vlasi kroz istoriju!!!

                                Hahahhaah u pravu ste i jedan i drugi. Varvari su za zapad bio svako, ko ih je negde prečukao, a oni su bili kao civilizovana vojska i ustrojena po strogo nekom vojnom režimu. Hebalo se nekome kada su ih napadali da li trebaju i oni da se poređaju u red ili ne. Za takve (Varvare) nije postojao "viteški kodeks ratovanja" i zato su za te bili - "varvari". Nisu se borili po njihovim pravilima igre.

                                Pa zbog tog "viteškog načina ratovanja", je srpska vojska i izgubila Maričku bitku. Turci nisu znali ili im se dizalo na u Evropi ustrojena viteška pravila. Tako da i Turke u Maričkoj bitci možemo nazvati "varvarima".
                                Nego cepajte dalje, da ne odemo daleko od teme.
                                Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                                Komentar

                                Radim...
                                X