Najava

Skupi
Još nema oglasa.

Изгубљена историја

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • #61
    Odg: Изгубљена историја

    Jesi druze, pozdrav...

    Komentar


    • #62
      Odg: Изгубљена историја

      Orginalno postavljeno od futyfuty9 Pogledati poruku
      Ovo sam @Okitripe više napisao u šali i nikako nisam ništa uzeo za zlo. Ni najmanje.

      I bez obzira što ovde govorimo i Izgubljenoj istoriji - u načelu i pri tome ne aludirajući ili se vezujući isključivo na Izgubljenu istoriju Srba već i ostalih naroda i narodnosti iz okruženja, predložio bih ti, onako skromno i shodno tvom vremenu možda obradiš posebno sam pojam "Osogovije" na jednome mestu. Posebno je to veoma interesantna tema i vezana je pre svega za antička vremena. Neke stvari smo već tu i tamo nabacili , ali je vredno sve sakupiti na jednome mestu i "Osogovo" obraditi kao jednu posebnu temu. Takođe je vredno pomena i posebne obrade teme o "Trakiji", ali i to će jednoga dana možda doći na red?

      Volja tvoja i slobodno vreme je tvoje svakako.

      Bog i tebe blagoslovio prijatelju,
      Moj prijatelju @Futy ja mogu ti napisati ovde 15-20 stranica za osogoviju ali brate odma ce pitanja gde je taj manastir , gde su te famozne ,,gunje,, i jos mnogo toga. Zbog toga necu.
      Drugo moj prijatelju od Foruma kad bi neko razlikovao petroglife od hajducke simbole tako da ih nazovem i od rima e tad bi mogli da obrabotimo ,, Osogovije,, ili Orbelia/Parorbelia...
      moj druze pozdrav tebi i ostalima Bog vas Blagoslovio
      "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
      Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

      Владика Николај

      Komentar


      • #63
        Odg: Изгубљена историја

        Orginalno postavljeno od Rajs Pogledati poruku
        99% tragaca ovde juri żuto, edukacija o istoriji njih ne zanima.. I tacno je da bez osnovnih znanja ne moze biti i potrage za necim velikim ali bre ljudi, vi ubiste tragacima volju za životom. U svi znate sve, gde je nesto veliko al to cuvamo za bolje sutra, nismo dostojni toga... I za koje bolje sutra, ko ce biti dostojan?! Sve nesto iz supljeg u prazno... I recite glasno i jasno da kles jelena, kosute oznacava kraljevsku grobnicu, recite ljudima ako znate sta ih zanima! Zivot je samo jedan i kad nas spuste u rupu, kraj, nema vise, zato ako nesto znate, pruzite priliku nekom da se dokaze. Nisam interesenat, daleko sam od osogovije, na korak sam od viminacijuma, imam svoj mali prostor. Tako da ako osujete paljbu po meni bice jalova posla... Mnogo srece u traganju po osogovu, mnogo srece i englezima u potrazi za Kamelotom, pozdrav, rajs sa dunava....
        Znaci druze @Rajs trebalo bi ovako :

        https://youtu.be/JmrPxy-K7W4

        Da bise sve unistilo slomilo jel?
        Macolom dinamitom ili nesto drugo da bi se unistilo nekoliko hijlada ili stotinu godina....
        Okitrip
        Deo inventara foruma
        Poslednji put izmenjeno od Okitrip; https://www.zakopanoblago.com/forum/member/4341-okitrip u 29-10-2018, 12:11.
        "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
        Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

        Владика Николај

        Komentar


        • #64
          Odg: Изгубљена историја

          Okitrip nemojmo bas preterivati al moze i tako, hehe

          Komentar


          • #65
            Odg: Изгубљена историја

            Evo pitanje za @rajs
            Sta znaci ovo
            Priložene datoteke
            "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
            Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

            Владика Николај

            Komentar


            • #66
              Odg: Изгубљена историја

              Iskreno da ti kazem, nemam pojma a verovatno ti znas?! Problem je sto si izbacio samo jedan fragment a ne celu sliku tj kompoziciju. Ove petroglife iz bronzanog doba sam uvek smatrao umetničkom slobodom nekog umetnika, klesca od pre par hiljada godina a ne nekim bitnim znakom za nas hobi. Ne znam koju si nameru imao, cisto da me propitas ili ponizis ili da vidis sa kim imas posla? U svakom slučaju, izvini druze!!! Nisam igrac vaseg kalibra, pozdrav od rajsa....

              Komentar


              • #67
                Odg: Изгубљена историја

                ! Sve nesto iz supljeg u prazno... I recite glasno i jasno da kles jelena, kosute oznacava kraljevsku grobnicu
                Tvoje reci...
                "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
                Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

                Владика Николај

                Komentar


                • #68
                  Odg: Изгубљена историја

                  Ufff bre okitrip, okaci se na mene ko smrt na babu... Znas ti sta ja hocu reci.... Kles da a ne ovi tvoji jeleni na ekskurziji...

                  Komentar


                  • #69
                    Odg: Изгубљена историја

                    https://srpskizurnal.com/2017/05/07/...0%D0%B0%D0%B3/

                    Komentar


                    • #70
                      Odg: Изгубљена историја

                      Orginalno postavljeno od Rajs Pogledati poruku
                      Ufff bre okitrip, okaci se na mene ko smrt na babu... Znas ti sta ja hocu reci.... Kles da a ne ovi tvoji jeleni na ekskurziji...
                      Uzdrzi jelena hahaha ni su to moi jeleni druze.

                      http://www.novosti.rs.sr/lat/index.p...3#.W9gloRjfuDY

                      Hteo sam ti kazem nije svaki jelen kraljeva grobnicu.
                      I budi pozdravljen
                      "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
                      Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

                      Владика Николај

                      Komentar


                      • #71
                        Odg: Изгубљена историја

                        Razumemo se, pozdrav....

                        Komentar


                        • #72
                          Odg: Изгубљена историја

                          Prijatelji moji, vidite kako se sasvim spontsano, pa makar i izgledalo da se neki članovi sporečkaju u nekim temama, sami potrudimo da damo neke odgovore nama samima. I mada sam u mnogim temama sam ostao nedorečen, veoma mi je drago da neko drugi od Vas , nekim drugim povodom se vrati na neke od tema ovoga foruma. Zato je potrebno da se priča i piše. Da se postave linkovi i da se članstvo foruma upozna sa mnogim drugim izvorima koje mi sami često ne možemo pronaći po netu. Ovih par postova @Rasa i @Okitripa to veoma jasno dokazuju.
                          Elem , kritika @Rajsa da nisam ja ili da nije neko hteo da kaže da jelen ili jeleni , zapravo predstavljaju neke carske grobnice, i da eto mi , koji "sve znamo" nećemo tragačima da kažemo, upravo sa nekoliko linkova , potvrđujete mnoge već izrečene stvari. Zašto bih ja ili neko drugi rekao nešto što ne stoji? Ako se podsetimo par tema ovoga foruma,a među ostalome i teme o košutama na Belasici ( tema: http://www.zakopanoblago.com/forum/s...ri-ko%C5%A1ute ), gde su spomenute košute i nekakvi jeleni, ničime nisam aludirao na nikakve carske grobnice ma ko da je to izvukao iz nekoga kontesta.
                          Iz priloženog Rajsovog članka, na čemu mu zaista hvala što ga je pronašao i postavio ovde , je savršeno jasno zašto sam rekao da su jeleni povezani sa Babunima u Makedoniji ili Bogumilima. Iz citata ovoga članka je jasno i nedvosmisleno čak i Dragoslav Srejović napisao ovo citiram odlomak:

                          Ширење хришћанства није нанело штете старом веровању у бога чија је света животиња јелен. То је веровање било тако снажно код европских народа да је сам Христ морао примити на главу уместо трновог венца јеленске рогове[34], а хришћанска се црква узалуд огорчено борила против култног маскирања у јелена (cervulum facere, caput cervi praelingare, in cervulos ambulere).[35] Ово је маскирање вршено у самој цркви или на гробљу, обично на Нову годину, која је такође празник који је у вези с мртвима и хтонским демонима.[36] У Chronica Boemorum (XI/XII век) помињу се маскиране гомиле које јуре по гробљу, циче и збијају шале.[37] У Тиролу, Баварској, Салцбургу и Швајцарској сличне се маскараде одржавају и данас.[38] Ови пагански обичаји у периоду кад се хришћанска црква борила против сваке јереси без милости показују да је стари бог с јеленом још био жив и да је с успехом конкурисао новом богу.


                          Bogumili (https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9...B8%D1%98%D0%B8) su za hrišćane bili jeretici. Propagirali stara Božanstva(među njima i jelene) i nisu bili po volji hrišćanima zbog toga. Među ostalome je jelen imao posebno značenje i kod Babuna. O tome se sve ostalo možete nadovezati iz članka akademika Dragosklava Srejovića.

                          Nadam se da sada neki ili bar po neki razumeju moje reči iz teme o Belasici, a koju ću ovde još jednom citirati:

                          Orginalno postavljeno od futyfuty9
                          @Vasko rode moj, mislio sam da ti ništa ne odgovorim, ali ne više zbog tebe nego i za mnoge druge jednostavno se nešto treba otvoreno reći.

                          Vi svi uglavnom tražite nekakve znakove od kojih je većina totalno nebitna i nemaju nikakvih veza sa mnogim narodnim umotvorinama. Posebno i najgore je da isključivo sve vežete za nekakve hajdučije jer je neko nekada sve nešto što je važnije transformisao kao nekakve hajdučke priče. Ubijate se, lomite , uništavate sve do čega se dođe i to nije tek od danas. To se čini iz neznanja mnogo decenija unazad i to veoma intenzivno na sve strane. Apsolutno je više nebitno da li je nešto nekakvo kulturno dobro ili nešto drugo, važno je pošto poto doći do nečega.
                          Neznanje i ne poznavanje materije je na žalost osnova svega, a pre svega totalno nepoznavanje malo daljnje prošlosti i dešavanja u tim vremenima u toj prošlosti.
                          Ne zameram i shvatam da bi neki na bilo koji način želeli da dođu do nečega kojeg da li više toga i ima ili ga nema , manje važno. Važno je da se ljudima manipuliše, da se ljudi nečime zabave i tu u tom smislu postoji brdo svakojakih "stručnjaka" koji će ispredati strahovite priče koje su silno modifikovane prenoseći se od usta do usta.

                          Tražiš od mene šta? Opis? Čega opis? Da ti neko da opis zato što je neko pokupio od nekoga i negde nekakvu fotografiju, koja kako i sam kažeš nije tvoja? I zbog jedne takve fotografije za koju sada treba neko poverovati da je sa područja Beasice te da moooožda , i da jeste sa područja Belasice sada je to ona fotografija jedne od košuta koje se traže jel te?
                          Ozbiljan si čovek i @Vasko i savršeno sam svestan i ja i ti da se ima posla sa svakojakim ljudima koji doturavaju sve i svašta jer im treba šta? Neki Opis? Na stotine je takvih koji udele tek o neku fotku , ko zna gde nasnimanu i ko zna od koga i preko koliko ruku je prošla i onda na osnovu te jedne fotografije - daj opis?

                          Hajde da tebe i tvoje kolege malo uputim u tajne Belasice. Da znate ljudi šta je to tamo moooožda interesantno i za čime se lomite i za čime su ispredane brdo priča i kombinacija.

                          Iz svega o nekom klesu košute iz one druge teme, je dovoljno ,da neki čuveni "samostalni velestručnjak" za tumačenje znakova kaže recimo: "Skrši i slomi tu košutu jer je u njoj kalauz" , i tako netragom i pod rukom tragača nestaje i ono malo dokaza o nekim drugim vremenima. Hajdučija je čudo jer je u "hajdučiji" sažeto i sakupljeno sve unazad vekovima i milenijumima
                          Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                          Komentar


                          • #73
                            Odg: Изгубљена историја

                            https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2...B0%D0%BB%D0%B8

                            Komentar


                            • #74
                              Odg: Изгубљена историја

                              https://youtu.be/pAmh-LVDVTU?t=404

                              Komentar


                              • #75
                                Odg: Изгубљена историја

                                pozdrav svima

                                ovo je jedan deo teksta koj sam dobio na mail od jedne istrazivacke grupe u makedoniji ( izvinjavam se tekst je na makedonski)

                                .. Создавањето на држави на Балканот горе - доле е процес што трае се уште. Секој народ се уште атакува на одредени територии со тврдење дека има неприкосновено право на владеење врз нив и покрај тоа што очигледно не е така, право што го засновува фактот дека токму тој народ е исконски жител на одредена територија. За да дојдеме до почетокот и да видиме што е и чие е, би требало да тргнеме од сега па назад низ историјата, која ги памети имињата на етникумите што ги населувале териториите на Балканот, и ги памети имињата на територијалните единици - држави и нивните кралеви т.е. монарси или пак шефови на држави избрани по демократски пат.
                                За постоењето на одреден етникум на одредено подрачје организиран во конституција - држава со сите нејзини атри- бути, Историјата собрала и ги чува своите несоборливи докази, кои за жал се уриваат по пат на сила проследена со огромни извитоперувања на нејзината вистина. Во случајов, ако се водиме само од разборитоста и чесното толкување на што се подразбира под доказ, мислиме дека ќе ги намалиме или начисто ќе ги искорениме несогласувањата. Податоците, прашањата во врска со јазичните подрачја, писмото со кое се служат граѓаните на тие подрачја, фолклорот, обичаите, односите што ги негуваат кон своите соседи, нивниот изглед во физичка смисла, доволно зборуваат за една целина во поголема длабочина на времето, за постоење на етникум на одредена територија.

                                Затоа ќе се потрудиме да се задржиме онаму каде што временски и просторно се воспоставувале корените на македонската држава, градел идинтитет на македонскиот народ со сите нејзини атрибути. Некои периоди низ кои поми- нала македонската држава и македонскиот народ имаат минорно значење и не менуваат ништо во идентитетот на државата и народот, односно нејзините граѓани кои нема да се споменуваат во овој наш труд.
                                Некои наши соседи, кои полагаат право на македонската територија како своја, се засноваат на тврдењето дека некои делови од македонската држава некогаш биле под нивна власт иако тоа временски било сосема кусо, што не подразбира промена на обележјата на македонството.

                                За да се дојде до посакуваната вистина за нејзиното конституирање од самиот почеток по Хаосот, потребно е и да се тргне од таму.
                                Тоа е доста тешко со обзир на долгиот временски период и нејзината бурна историја, но вреди да се обидеме.Во тоа време сите територијални единици што се создадени главно го носеле името на врховниот управител, односно претста- вник на власта, кој се појавува како крал, цар, цезар.
                                Преку кралот, царот, територијата на државата, како и граѓаните - народот го добивале името.
                                Ист случај може да се рече, бил со писмото и со јазикот.
                                Се определивме да тргнеме од самиот почеток, Хаосот.
                                Односно од она сто ни го нуди науката Исорија.
                                Се одлучивме да тргнеме од кралот на Европа, Полифем. Кралот Полифем, кој владеел со тогашна Европа, континент, бил син на Посејдон и Таоса. Посејдон е син на Крон, а пак Крон е син на Ереб, или Уран.
                                Додека Таоса е ќерка на Форк, односно внука на Понт и правнука на Етер, од што се подразбира дека татко на Понт е Етер. Оваа родословна гранка води до самиот Хаос, односно почетокот на нашето памтење преку постоечките записи што ни ги нуди историјата како наука.
                                Додека Таоса е ќерка на Форк, односно внука на Понт и правнука на Етер, од што се подразбира дека татко на Понт е Етер. Оваа родословна гранка води до самиот Хаос, односно почетокот на нашето памтење преку постоечките записи што ни ги нуди историјата како наука.
                                Пред да продолжиме со следењето на Полифемото родоначелство, да кажеме дека прв владетел со светот по Хаосот бил кралот Етер, по него владееле Крон, Понт и Јапет - неговите синови, со што доаѓа до делење на териториите на тогашното единствено кралство или царство кое се протегало на трите континенти меѓусебно поврзани со копно, Европа, Азија и Африка.
                                Продолжува делбата на териториите со кои владеел со Скитија и Мала Азија, односно териториите лоцирани околу Црното Море кое тогаш се викало Понтско Море, а државата со која владеел Понт – Понтида. Подоцна ова кралство им припаѓа на синовите на Форк - Зевс и Посејдон, кои се судираат со синовите на Јапет - Атлант и Прометеј, со тоа што спрема легендата излегува дека Зевс го оковал Прометеја на една карпа на планината Кавказ, оставајќи го да ги окајува своите гревови, а Атланта го казнил така што на својот грб да го држи небото над Африка.

                                Почнал со бројката еден, кое броено од сега наназад би била 7512 кога се појавил кралот Полифем, односно од која година, не е утврдено, но приближно доста одмерено може да се каже дека неговата родословна гранка продолжува со неговите и синовите на сопругата му Галатеа, ќерка на Нереј, а правнука на Етер.
                                Значи Полифем и Галатеа изродиле три сина на кои им дале имиља Илириј, Гал-Галат и Келт кои по заминувањењто на татко им стануваат родоначалници на три големи територии и три народи кои по нивното име го добиле името Илири, Гали и Келти, односно ги нарекле териториите Илирија, Галија (Галатеа) и Келтида.
                                Од изнесеното се гледа дека кралството на Полифем се дели на три дела, а тоа е главно денешна Европа, бидејки и сега таа е населена со потомците на тие три народи, иако сега се јавуваат со нови имиња. Продолжуваме со следење на родословното стебло на кралот Илириј и неговата жена Електра, бидејки тој е крал на Балканот, во чиј состав сме и ние, додека што се се одвивало на просториите на останатиот дел на Европа ќе добие свој епилог само по себе

                                Илириј и Електра под своја власт ги имале териториите на денешна: Сбија, ЦрнаГора, Словенија, Хрватска, Македонија, Ромaнија, Бугарија, Молдавија, Украина, Албанија, Босна, јужниот дел од Русија и населениот дел од денесна Грција.
                                Времето како и за другите жители на Земјата, така и за кралот Илириј, и кралицата Електра минело, и тие изродиле голем пород - девет синови и една ќерка. На синовите им ги дале следните имиња:
                                Автариј, Јасон(Јасион) Дардан, Таулат, Перхеб, Дарт, Парт, Енхелај и Дисар. Единствената ќерка ја нарекле Хармонија.
                                Имињата на синовите на Илириј не се наведени по редослед на раѓањето. Кралот Илириј постапил како и неговите пре- тходници, така што на своите потомци им доделил дел од своето кралство така што стасувале со годините, и се стекнувале со способност да владеат. По смрта на кралот Илириј своите територии над кои имале воспоставено влад- ение ги нарекле по своето име, но и народот бил наречен соодветно, пр:Дарданија-Дардани, Автариј-Автаријати,и.т.н
                                Ако почнеме да госледиме историјатот на илирската држава, за која многу историчари тврдат дека по Хаосот е првата конституирана држава, Балканот и пошироко, е токму таа со нејзиниот прв поглавар Илириј, син на Полифем, брат на Галат и Келт.

                                Родословната компонента е пат што навистина дава солидни можности за утврдување на генезата на народите и нивните територии од самиот почеток.
                                Ќе се обидеме да го следиме тој пат. Веројатно кралот Илириј не го поделил кралството Илирија на своите синови одеднаш, туку кој како стасувал и созревал во личност што може да управува и раководи со делот од кралството што ќе му биде доделено, но тешко да се најде пишан матерјал за тој процес во постоечката литература. Во главно од постоечките пишани матерјали може да се види дека кралските наследници во своето владение ги добиле овие територии:

                                Зетот Кадмо, кој за жена ја зел Хармонија ќерка на кралот Илириј, ја добил територијата околу денешна Будва во Црна Гора, каде гради еден град,кој го нарекува раководејќи се од своето име Кадмеја. Жителите на таа територија стану- ваат Кадмејци, кралството Кадмеја.
                                Автарие во владение ги добива териториите што денес ги имаат во владение Србите, дел од Р.Бугарија по венецот на планината Родопи и реката Места се до Егејско море.
                                Парт добива територија околу реката Дрина и тоа по југ од нејзиното течение. По таа територија и народите се наре- куваат Партинија и Партини.
                                Северно од Партинија териториите околу Сава ги добива Дарт, јужно од Дарданија кон Јадранско море се териториите на Дисар.
                                Таул добива територија јужно од Кадмо, покрај Скадарското езеро, во дел од денешна северна Албанија, јужно од него се териториите што се под влијание на Анхелеј, што значи поголемата територија на денешна Албанија.
                                Северниот дел од Епир и дел од денешна Македонија, нејзиниот југозападен дел го добива на владение Перхеб, јужно од него тогаш населениот дел од денешна Грција го добива Јасон, кој народ што живеел на тие териттории го нарекува Јаси или Јасонци.
                                Дардан добил дел од кралството Илирија меѓу териториите на Автариј, источно од Таул, Перхеб и Јасон, односно дел од северна Македонија, Косово и дел од јужна Србија. Исто и тој го нарекол делот што го добил Дарданија, а народот Дарданци.
                                Така било запишано во некои писанија од кои историчарите се труделе да извлечат несоборливи вистини врз основа на постоечките докази и ни го презентираат нашето минато исполнето со што поприсатната објективност.
                                Мораме притоа да признаеме дека постоеле, постојат и ќе постојат потешкотии за потврдување на вистината со обзир на се низ што минала оваа цивилизација.
                                "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
                                Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

                                Владика Николај

                                Komentar

                                Radim...
                                X