Najava

Skupi
Još nema oglasa.

Klesane alke, verige, lanci..........

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • #16
    Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

    Ok je prica cepanja kamena drvenim klinovima. Govoreci o nekim ranijim vremenima. Medjutim ako govorimo o nekom poodmaklom vremenu ne bih se slozio da je kamen koriscen za cepanje. Zato sto je gvozdje bilo na ceni, ne verujem da ce neko doci, izbusiti 20-tak rupa,troseci trud i vreme i samo otici bez proizvoda po koji je dosao.

    Komentar


    • #17
      Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

      Sudeci po opeki koja je nadjena u blizini, verovatno je bilo neko naselje, a moje misljenje je da su te rupe imale svrhu ukrepljenja nekog instrumenta za izradu oruzja ili vojne opreme. Bez obzira dali je to anticki,rimski ili neki drugi period.

      Komentar


      • #18
        Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

        Orginalno postavljeno od Косьм Pogledati poruku
        Ok je prica cepanja kamena drvenim klinovima. Govoreci o nekim ranijim vremenima. Medjutim ako govorimo o nekom poodmaklom vremenu ne bih se slozio da je kamen koriscen za cepanje. Zato sto je gvozdje bilo na ceni, ne verujem da ce neko doci, izbusiti 20-tak rupa,troseci trud i vreme i samo otici bez proizvoda po koji je dosao.
        Poštovanje stari prijatelju,
        Upravo se otome radi. Niko se nije bavio datacijama tih rupa u tim stenama. To je naravno marginalna stvar za većinu i jedino je važno , ono što sam naveo: Mozgovanje šta znače broj rupa, pravci pružanja rupa ili slične pretpostavke. Da li je negde i na nekom foumu, netu ili slično izneo bilo kakav zvanični podatak o dataciji nastanka tih rupa? Pre svega mislim na ove prizmatične rupe. Pa nije. Niko se time nije studioznije pozabavio ili dao bilo kakvu teoriju o svrsi i nastanku tih prizmatičnih rupa, pre svega, a tek da je neko od arheoloških stručnjaka iz njihove branše nešto konkretnije rekao o njima.
        Možda negde jeste neko, ali ja zaista nisam uspeo da pronađem nikakve podatke o tim rupama iz bilo kojih arheoloških studija!?

        Ja bih, prvi, želeo da bilo ko da neko drugo razumno objašnjenje njihovih nastanka i razloga klesanja u nekom drugom smislu a da se te rupe, pobogu ljudi, ne povezuju uvek i samo sa nekakvim nišanima za nekakvo sakriveno blago ili tome slično čime smo najviše okupirani uglavnom.
        Tema i jeste otvorena da bi se čulo i neko drugo mišljenje, van svih već spomenutih okvira u smislu - "znak za sakriveno blago". Na žalost nisam primetio da se neko pojavio sa nekim drugim objašnjenjima gde pri tome ne smatram moje studije o ovime potpuno ispravnim. Dajte Vi svoja objašnjenja.

        A to, zašto su ih klesali a nisu do kraja završili eksploataciju tih stenskih masa, mogu postojati stotine razloga. Pa i danas zatičemo na stotine izbušenih rupa u nekim napuštenim kamenolomima, pripremljenim za zapunjavanje eksplozivom a da nisu ispaljene mine.
        Ne treba mi nikakav primer tome jer imam manji kamenolom pored moje rodne kuće gde na nekoliko mesta ima tih rupa izbušenih ali i ne ispaljenih zbog eksploatacije kamene iz tog kamenoloma. Kamenolom je eksploatisan pa zapušten pred drugi svetski rat. Prvom prilikom ću Vam naslikati ovo o čemu pričam. I kada se zna za šta su te rupe izbušene i koja im je svha bila, da li će neki "tragač" sutra doći, pronaći te rupe u kamenu i reći: "Aha ova rupa pokazuije nekakav pravac za nešto ostavljeno!". Van svake pameti baš kao i slučaj sa ovim rupama za "cepanje" kamena koje datiraju od pre mnogo vekova , a možda i milenijuma.
        Neznam zašto si spomenuo gvožđe? Ovde se samo radi o jednom od načina odvaljivanja, cepanja,....lomljenja ili kako god nazvali, zdrave stenske mase koja se koristila u 99% slučajeva za gradnju nekim objekata tim kamenom.
        Dokaz čak i ovoj tvrdnji je veoma prost. U bližoj ili daljnjoj udaljenosti od ovih pronađenih rupa se po pravilu uvek nalazili tragovi ili neke vila rustike ili nekoga naselja. Znači vršena je eksploatacija tog kamena za gradnju objekata, što se isto tako jasno moglo videti ostaci tih ruma na kamenim blokovima ugrađenim u ostatke zidova toga objekta.Veoma retko se to moževideti ali posedujem u foto arhivi i autentične snimke o ovome što pričam.
        Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

        Komentar


        • #19
          Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

          Orginalno postavljeno od Косьм Pogledati poruku
          Ok je prica cepanja kamena drvenim klinovima. Govoreci o nekim ranijim vremenima. Medjutim ako govorimo o nekom poodmaklom vremenu ne bih se slozio da je kamen koriscen za cepanje. Zato sto je gvozdje bilo na ceni, ne verujem da ce neko doci, izbusiti 20-tak rupa,troseci trud i vreme i samo otici bez proizvoda po koji je dosao.
          Ja bih iskreno voleo da , bilo ti ili neko drugi da neko drugo racionalno objašnjenje na konkretnom primeru fotografije koje sam postavio. Zašto bi neko u ovoj stenčigi izušio u skoro savršeni krug 82 izbrojane rupe? Ne 5, 6 ...10, 20,.....već ravno 82 okrugle rupice sa savršenim razmakom između svake i u skoro zatvorenom krugu oko stene gde jedino ih nema u donjem delu koji je, pre prevrtanja ove stenčuge, bilo stajalo na zemlji i nisu mogli prići da ih doklešu i zatvore krug oko stene???
          A sve priložene fotografije su u neposrednoj blizini mesta gde su uslikani ovi ostaci keramike, znači postojanja nekakvih objekata u blizini, dok je na samom vrhu brda antički verski objekat sagrađen od ovakve vrste kamenja.
          Hajmo da pričamo i da svi pokušamo da damo razumna objašnjenja. Samo da se nas dvoje ili troje ovde oglašavamo, niti ima svrhe a niti rezona postojanja ovakvih tema.
          Ovde smo da se pokušamo obrazovati. Da nađemo razumne odgovore i na nekoj drugoj logičnoj strani, a ne da se samo zaluđujemo "hajdučkim znakovima". Mislim da se slažete samonom?

          Inače da ne bude nikakvih zabuna. Sve ove fotografije potiču sa "Petrove gore", planine nedaleko od Caričinog grada u okolin Leskovca.


          IMG_3998.jpg
          Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

          Komentar


          • #20
            Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

            Orginalno postavljeno od Косьм Pogledati poruku
            Sudeci po opeki koja je nadjena u blizini, verovatno je bilo neko naselje, a moje misljenje je da su te rupe imale svrhu ukrepljenja nekog instrumenta za izradu oruzja ili vojne opreme. Bez obzira dali je to anticki,rimski ili neki drugi period.
            Obilaskom ovih terena na Petrovoj gori, smo usnmili ono što smo zatekli od radova, verovatno nekih "kopača" i "tragača"!? Pa i samo mali deo iskopane keramike, koja Vam je predstavljena, naravno da govori o postojanju nekakvih objekatana tome brdu. Šta i čega možda tamo ima , bi pre svega trebala biti stvar arheologa a ne naša. Ali ko to i iz njihove branše ima vremena da se maje sa svakim brdom gde se nešto ovako pronađe na bilo koji način??

            tebi @Косьм, što si se oglasio i ponovo pokrenuo ovu temu iz mrtvila u kome je već duže vremena.
            Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

            Komentar


            • #21
              Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

              Nikog da se ukljuci u diskusiju na ovu temu hah. E ovako, sa slike se vidi da je u pitanju magmatska stena ili granitna. Druga stvar su lisajevi na steni i na mestu gde su urezivane rupe, sto nekako dokazuje da je proslo mnoogo godina od klesanja tih rupa. Jednostavno ne verujem da su hajduci i Turci ista tu radili. Gvozdje mi je prvo palo na pamet, zato sto je jug Srbije ujedno i bogat rudama, te mi je tako logicnije da su koristili gvozdje ili neku leguru. I jos jedna stvar je to da mislim da je taj kamen stajao uspravno dok je taj neko uklesivao te rupe. Jos jedno zapazanje je da se jasno poznaju tragovi secenja kamena, udubljenje kao neki pojas kojeg prate te rupe. Ko zna sta je moglo ispasti od te sten da je autor zavrsio svoje delo.

              Komentar


              • #22
                Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

                Ja mislim da su one silne rupice na onoj stijeni sluzile da bi se kamen vukao (okretao)...zakaci se nekakvom kukom za jedno mjesto i povuce pa se onda kuka prebaci u sledecu rupu i tako dok se kamen ne dovuce do predvidjenog mjesta

                Komentar


                • #23
                  Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

                  Orginalno postavljeno od MilanV Pogledati poruku
                  Ja mislim da su one silne rupice na onoj stijeni sluzile da bi se kamen vukao (okretao)...zakaci se nekakvom kukom za jedno mjesto i povuce pa se onda kuka prebaci u sledecu rupu i tako dok se kamen ne dovuce do predvidjenog mjesta
                  Sasvim logičak odgovor. Toga se nisam setio imenjače.
                  Pa opet pitanje: Koj će im mandrak ta stenčuga u jednom komadu?? I zašto su odustali od transporta?

                  Pošto je tu relativno blizu Caričin grad, sve je moguće. Da isklešu od njega neku stutuu???
                  Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                  Komentar


                  • #24
                    Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

                    E kada bih ja to znao moj imenjace bio bih bar ministar u nekoj vladi

                    Komentar

                    Radim...
                    X