Najava

Skupi
Još nema oglasa.

Klesane alke, verige, lanci..........

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • Klesane alke, verige, lanci..........

    Slušao sam nekoliko puta o klesanim znacima koji predstavljaju lance, alke, verige....kako ih ko zove i naziva. Tek skoro sam bio u prilici da se i lično uverim kako to izgleda na licu mesta i uživo. Takođe sam slušao šta ljudska ruka može da iskopa,prekopa, pomeri neki kamen, izbaci materijala i tome slično. Pozabavićemo se ovde ovim temama, a za početak Vam pružam priliku da ovo o čemu pričam vidite na mojim priloženim fotografijama snimljenim pre par dana. Pa uživajte,


    IMG_3998.jpg IMG_4013.jpg IMG_4003.jpg IMG_4004.jpg IMG_4016.jpg
    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

  • #2
    Očigledno je da je ovu gromadu od stene neko sa gornje strane iskopao i prevrtao pošto je dobar deo ovih rupica(alki ili već šta?) okrenuo na stranu tako da je bilo nemoguće prebrojiti koliko je zapravo rupa iskovano? Koliko sam mogao izbrojao sam ih 35. Koliko je još ostalo ispod ove kamenčuge neizbrojano ko će ga znati? Verujem da ih ima preko 50 ! A kako su ovu klocnu tešku nekoliko destina tona prevrnula braća to samo oni sami znaju, ali svakako je tu bilo dosta znoja!


    IMG_4005.jpg IMG_4039.jpg IMG_4040.jpg
    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

    Komentar


    • #3
      Eto još nekih fizičkih radova pored nekog čudnog znaka koji neznam šta može da predstavlja? Očigledno je samo da je prilikom iskopavanja izbačeno i nešto opeke što na osnovu nađenog može samo da se kaže da potiče iz rimskog perioda!

      IMG_3978.jpg IMG_3979.jpg IMG_3980.jpg IMG_3982.jpg IMG_3981.jpg
      Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

      Komentar


      • #4
        Eto još jedne situacije sa klesanim alkama. I ova klocna je pomerana i kopano ispod nje. Izbrojano je 15 alki sa jedne strane. Pošto se prekidaju i ima neznatan broj alki i sa druge strane koja je zatrpana zemljom, nismo uspeli da ih bez kopanja otkrijemo i izbrojimo tako da je ostala zagonetka koliko rupa ima sa druge strane kamena. I ovde je bila muška rabota!

        IMG_3989.jpg IMG_3990.jpg
        Priložene datoteke
        Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

        Komentar


        • #5
          Orginalno postavljeno od futyfuty9 Pogledati poruku
          Eto još nekih fizičkih radova pored nekog čudnog znaka koji neznam šta može da predstavlja? Očigledno je samo da je prilikom iskopavanja izbačeno i nešto opeke što na osnovu nađenog može samo da se kaže da potiče iz rimskog perioda!

          [ATTACH=CONFIG]281[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]282[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]283[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]284[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]285[/ATTACH]
          Asocira li nekog na nešto ovaj kles na neko značenje? Ja nemam nikakvu ideju!
          Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

          Komentar


          • #6
            Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

            Bezbroj je svakako primera nekakvih pronađenih klesanih znakova za koje kažemo da su to nekakvi "lanci", "alke" "verige" ili slično.
            raznorazna su nagađanja njihovom postojanju i nalaženju.

            - Da broj rupa u tim lancima označavaju nekavu daljinu po nekim tumačima,
            - Da opet pravac pružanja tih lanaca ukazuju na nekakav pravac,
            - sijaset nekakvih drugih slobodnih tumačenja, kojima se pokušava dokučiti takvi znakovi, kojih ima naravno na skoro sve strane sveta a ne samo kod nas.

            Eto došlo je vreme da o ovim stvarima malo prodiskutujemo i da ukažemo na razloge pojava i zaticanja ovakvih "lanaca".
            Naravno da se nikada ne treba osporiti mogućnost da je neko i nekada možda upotrebio ove zatečene "znakove", tek kako bi možda njih iskoristio kao neke njegove markante stvari za neko njegovo mesto. Ali je takvih slučajeva svakako jako malo.
            Mnogi su se po instrukcijama "tumača lanaca" ubijali od terenskih poslova. Mnoge su rupetine ljudi, u najboljoj nadi, izrovali. Mnogo tim stenskih gromada isprevrtali, a sve u naravno nekoj nadi da će tamo gde ima ovih "lanaca", možda nešto i pronaći!?

            A šta su zapravo ti naši "lanci" i čemu su oni zapravo služili?

            Koju su praktičnu primenu imali i zašto ih je neko uopšte pravio na tim velikim kamenima?
            Koja je svrha bila tim rupama, koje su bile najčešće konusno pravougaona a ređe i okrugla.
            Pokušaćemo da na ova pitanja damo odgovore kroz ovu temu, koju smo davno započeli, ali je nismo završili.

            Pa da je polako do kraja apsolviramo.
            Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

            Komentar


            • #7
              Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

              Naravno da je u davnašnja vreman postojala potreba za krupnim kamenjem.
              U raznorazne svrhe,a prevashodno za neke impozantnije građevine gre je graditeljima u jednome trenutku ustrebalo neki ili neko veće kamenje. Ne sitno malo, već u jednome komadu. Najčešće je to bila potreba za građenjem ulaznog svoda iznad ulaznih vratiju ondašnjih crkava ili svetilišta, izradu masivnih stepenica ili tome slično.

              Da bi došli do takvoga materijala, graditeljima je bio potreban određeni materijal ili neka kompakna stenska masa za izradu tih masivnijih kamenih elemenata.
              I poet naravno da im je za te potrebe bio potreban kamen koji bi na neki način odvojili od neke stenske mase a da ostane u krupnom komadu koji će naknadno doklesati i obraditi.

              Upravo je ta tehnologija, stara i prestara za cepanje većih stenskih komada od sveukupne stenske mase koristili metodama koje su njima u to ili u ta vremena bila dostupna.
              Obzirom, na današnje savremene mašine i alate, naravno da to danas nije teško izvesti. Međutim u tim antičkim vremenima, kada ovih današnjih mašina nije bilo i postojalo, ondašnji tesači kamena su bili jako mudri i iskoristili su, njima dostupne, priručne stvari, kako bi od osnovne stenske mase, odvolili neki veći komad njima potreban.

              Stvar je vrlo prosta. Znajući da se suvo drvo koje se nakvasi vodom- širi, upravo ovo svojstvo drveta je i najčešće upotrebljavano za ovakve namene. Pored metalnih klinova,koje su isto u ove svrhe upotrebljavali, u prva vremena su se koristili trikom - "širenja suvog komada drveta, koga bi kvasili.
              A kolika je sila koju može nakvašeno suvo drvo da izazove na materijale je stravično veliko. Potisna sila nakvašenog suvog drveta, posle nekog vremena je fascinantna.
              Setite se samo šta se dešava sa drvenim parketom u Vašim sobama kada se parket iz nekih razloga potopi nepredviđeno vodom(pukla neka cev, desila se iz nekog razloga poplava u stanu sa parketom)? Nakon samo par dana nakvašeni parket Vam se digne u poplavljenoj sobi sa parketom. Suvi parket, usled velike količine vode na njemu, počinje lagano da se širi sam po sebi. Upre u zidove i onda jednostavno u tom daljnjem nedostatku njegovog širenja nabrekne ili se digne u vis u sred sobe ili na nekim mestima.

              Upravo ovakvo svojstvo suvog drveta, su ondašnji majstori znali da upotrebe za odvajanje ili cepanje stenskih masa.
              Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

              Komentar


              • #8
                Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

                Da bi se neki deo, veće stenske mase, odvojila i da kažemo iscepala od matične stene, neki kamen odvojio na pola, odvojio samo neki deo nekog većeg kamena,..... korišćena je metoda "mokrog drvenog klina".

                Kako su to radili?

                Pa jednostavno. Metalnim špicevima i metalnim klinovima bi u pravcu nekome, uklesali pravougaone rupe sa konusom prema dole. Kada bi doklesali dovoljan broj rupa u jednom pravcu i dovoljno duboke, u te rupe bi "zakucali" ili uglavili, predhodno orađeno kompaktno, špicasto drvo po dimenzijama onih rupa koje su predhodno obradili metalnim dletom.
                Kada bi sve, sada drvene klinove, "barut suva", što bi se reklo, uglavili u te rupe, nakon toga bi u kontinuitetu, počeli da kvase vodom. Po nekada je to kvašenje moralo da traje i po nekoliko dana po nekoliko puta dnevno.
                To suvo drvo bi se pod uticajem vode krenulo da se naravno širi.
                Pošto sam napomenuo da se kod širenja drveta pod uticajem vode, stvaraju ogromni pritisci koje to drvo stvara, naravno da nakon nekog vremena i usled tih pritisaka na više mesta tih rupa, dolazi do samog pucanja dela kamena od stenske mase ili se jednostavno prepolovi neki veći kamen.

                Trebate znati da se ne širi svako suvo drvo podjednako pod uticajem vode. Hrast ili cer recimo, ima različito širenje po dušini ili širini "godova" samog drveta. Tako se veoma dobro zan da se suvi hrast širi po širini godova, pod uticajem vode oko 0,1 milimetar po dužnom santimetru. Za ubačeno totalno suvo drvo u ove kamene rupe je sasvim dovoljno da prilikom širenja drveta usled vode, napravi sasvim dovoljan pritisak koji će dovesti do pucanja dela stenske mase gde su ti naši "Lanci", "verige" "alke" ,....napravljene.

                U zavisnosti od potrebe majstora, klesane su linijsko prave pravougaone rupe, za potrebe odvajanja okruglog kamena( za potrebe recimo mlinskog kamena), klesane su rupe u krugu, a za odvajanja neke već odvojene kamene gromade u dva dela, korišćeno je kružno klesanje ovakvih rupa.
                To se veoma lepo može videt na mojim priloženim fotografijama iz okoline Leskovca.
                Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                Komentar


                • #9
                  Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

                  Nadamo se da je sada nekima mnogo jasnija funkcija i čemu su zapravo koristile te nekakve klesane linijske prupe u stenskim masama koje ne retko zatičemo a onda se krene nagađati, naravno uvek u nekome smislu da su to "znakovi za nekakvim zakopanim blagom", a šta zapravo nema nikakvih veza sa time.

                  Srdačan pozdrav od moje malenkosti, pa idemo dalje sa pojašnjenjima sledećih zatečenih znakova na terenima.
                  Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                  Komentar


                  • #10
                    Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

                    Nadamo se da je sada nekima mnogo jasnija funkcija i čemu su zapravo koristile te nekakve klesane linijske prupe u stenskim masama koje ne retko zatičemo a onda se krene nagađati, naravno uvek u nekome smislu da su to "znakovi za nekakvim zakopanim blagom", a šta zapravo nema nikakvih veza sa time.

                    Srdačan pozdrav od moje malenkosti, pa idemo dalje sa pojašnjenjima sledećih zatečenih znakova na terenima.

                    U prilog svemu ovome, eto Vam jedan video klip (za one koji imaju fejs) pa pogledajte kako se to primitvno, ali uspešno, radi i dan danas:

                    https://www.facebook.com/20212044325...6535637282973/
                    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                    Komentar


                    • #11
                      Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

                      Futy , ako si im rekao!
                      Tehnologija cepanja kamena rucnim alatom je ostala identicna onoj iz davne proslosti .... macola , klin ili kajle , drvene , metalne i cepaj .... mada je tad bilo mnogo lakse ,,, imali ljude robove , sad je to vec skup posao , ali nije izumro , ima ko hoce da plati rucnu obradu kamena i pravljenja figura i svega i svacega... , naravno nije samo dovoljno biti lud i jak , treba malo poznavati i znati prepoznati "venu " kamena i tu je najlakse da se raspoluti ....
                      Sve jedno hvala futy na iscrpnom obrazloženju i lepim slikama.... Živ ti nama bio bar još 100 godina!
                      !

                      Komentar


                      • #12
                        Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

                        Zahvaljujem Dušane silni na komentaru. To je što je. Znam da je po neki puta jako teško nekima rušiti njihove nade.
                        Uvek sam se samo pitao: Šta je svrsishodnije?

                        1.- Prestati ulivati ogromnom broju ljudi, koji se ne broje pristvom i brojem na nekom forumu lažne nade.Pomoći onima koji su totalno pogrešno informisani o mnogo čemu što iluzionisti - tragači za nečime, naivno doživljavaju od svakojakih šarlatanskih likova, koji dele kapom i šakom informacije o nekakvom zakopanom blagu?
                        Razbiti mnoge iluzije koje se sasvim,sasvim nakaradno doziraju na sve strane i biti "nepopularan"?
                        Iza leđa doživljavati svakojake pogrdne neargumentovane komentare? Ili.......

                        2.- Zbog nekakve imaginarne popularnosti, bilo nekog foruma ili nekih ličnosti, "priključiti se" u silnim lažima, obmanama i time duševno zadovoljavati veoma veliku većinu ljudi, koji zapravo žude za takvim tekstovima ili atrakcionističkim tumašenjima ili tome slično i biti "popularan"?

                        Izabrao sam ovo drugo.
                        Ali veoma obazrivo i ne nikako naglo i to se vidi iz svih ovih godina od početka rada ovoga foruma.

                        Da kako, da zaista i postoje neke pozicije i neke stvari koje su realne ili bar realnije. Veće su mogućnosti bar kao pretpostavka. Ali, takvih stvari sam bar ja, izdefinisao ili prepoznao, jako, jako maleni broj takvih slučajeva. A takve stvari, takvi detalji se u samom prirodnom ambijentu prepoznavaju veoma, veoma teško i za tako nešto se treba imati prvo jako veliku sreću naići na tako nešto, a onda i veoma dobro znati, studiozno ( po neki puta i godinama) pokušati pronaći ključ nekog rešenja u koliko ga uopšte ima. Ovo se odnosi kako na nekakve moguće papire, razne ostavštine iz tih starih vremena, kao i što se isto odnosi na mnoge zatečene stvari koje mi nazivamo "znakovima".

                        Deo svega od mojih saznanja, eto podelim sa Vama koje interesuje realnost. One koji i dalje lutaju i oduševljavaju se raznoraznim šarlatanima i njihovim delima - samo na nekim neosnovanim ubeđenjima, naravno da će biti uvek i protiv ovakvih objašnjenja koje obrađujemo u ovoj temi. Za takve su turski forumi i neka objašnjenja kolega iz Turske prava blagodet, otkrovljenje i nadahnuće.

                        Neke fotografije sam sa namerom izabrao. Tek da bi se videlo, kolika je to zaluđenost i budalaština, da u današnje vreme sajlama, traktorima i ko zna čime, se neko trudio da pomeri onu okruglu stenčugu tešku nekoliko desetina tona, da bi videli ima li da je neko nešto ostavio od dukata ispod te stene?
                        Više komentara, od samih autentičnih fotografija, nisu potrebni.
                        Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                        Komentar


                        • #13
                          Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

                          Ovaj mi nesto poznat.... ne mislim na kamen

                          Komentar


                          • #14
                            Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

                            Komentar


                            • #15
                              Odg: Klesane alke, verige, lanci..........

                              Orginalno postavljeno od MilanV Pogledati poruku
                              Ovaj mi nesto poznat.... ne mislim na kamen
                              Iz mladjanih dana
                              Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                              Komentar

                              Radim...
                              X