Najava

Skupi
Još nema oglasa.

Klisura je gorela.

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • Klisura je gorela.

    Moj prededa je primio na prenociste Turcina koji je navratio da odmori sebe i konja .
    Rano ujutro je posao sa njim da ga kao dobar domacin odprati a kada su bili iznad Klisure on njega zakolje , bisage sa zlatom negde zakopa a Turcina veze na sedlo konja koga zauzdi i pusti.
    Konj je nastavio sa mrtvim Turcinom na njemu pa kad je stigao u Klisuru Turci ga uhvate , odvezu mrtvog coveka i pocnu ispitivati ljude o ubistvu.
    Trazili su onoga ko je zaklao poreznika i kako nisu dobili odgovor zapale celo selo .
    Ovo je prvi put da neko van familije sazna nesto o pradedi i zasto je gorela Klisura samo se nezna gde je zakopano zlato.
    Ovo je istinita prica o coveku koji je imao buran zivot i mnogo peripetija sa Turcima najvise radi osvete slicne popa Martina .
    To je to a sada ko veruje veruje a ko ne veruje njegova stvar.

  • #2
    Odg: Klisura je gorela.

    Lepa priča osim što nisi naglasio bar o kojoj se klisuri radi?

    Ono što primećujem iz desetina i desetina sličnih priča, je da skoro svi spominju nekakvu - "osvetu nad Turcima". U tom smislu se svi pozivaju po disfoltu na Popa Martina, kao u tvom slučaju. Valjda je sinonim Martina, Vlčana i njima sličnima , postala neka vrsta klišea da svako ko je nešto oteo (na bilo koji način od turaka) - ili osveta ili nešto slično tome!?
    LJudi shvatite da je i tada kao i danas, otimalo se kako je ko mogao i na koji je način mogao , od onih koji su IMALI. Nazovimo to pravim rečima- pljačka. Beda i sirotinja je terala ljude na svakojake poteze pa i na ovo o čemu si ti ispričao. Danas se pljačka softiciranije.
    Savremeno društvo današnjice je omogućilo pljačke na druge načine. U ona vremena, kada nije bilo štampanog papirnog novca, naravno da su se pljačkali dukati i srebrnjaci jer je to bilo u platnom prometu tih vremena.
    Sve u svoje vreme i za svoje vreme.
    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

    Komentar


    • #3
      Odg: Klisura je gorela.

      Meni nije logično da poreznik jaše sam, noćiva kod ljudi koje mislim da nije poznavao i sl. Ima tu još nedovoljno logičnih detalja no nije bitno.

      Komentar


      • #4
        Odg: Klisura je gorela.

        Ovo kao uspavanka za laku noć ili zamenili baba roge sa turcina... Pa braca Grim bi vam zavideli...
        "Многе ствари човек памти, а једну никако да запамти, ма колико му се она понављала.
        Да он без својине улази у овај свет и без својине излази из овог света."

        Владика Николај

        Komentar


        • #5
          Odg: Klisura je gorela.

          Ovo je jedan od istinitih slucaja moga pradede .
          Nase poreklo je sa Kosova i metohije ,tacnije iz Gracanice . Radi casti svoje i porodice zaklali su agu i pobegli a zbog toga se kasnije svetio Turcima . Njemu je bila vazna osveta a ne i zlato pa ga je zato zakopavao .
          ima o njemu dosta da se pise ali ja sam naveo samo slucaj razloga zbog koga je gorela Klisura .

          Komentar


          • #6
            Odg: Klisura je gorela.

            Orginalno postavljeno od futyfuty9 Pogledati poruku
            Lepa priča osim što nisi naglasio bar o kojoj se klisuri radi?

            Ono što primećujem iz desetina i desetina sličnih priča, je da skoro svi spominju nekakvu - "osvetu nad Turcima". U tom smislu se svi pozivaju po disfoltu na Popa Martina, kao u tvom slučaju. Valjda je sinonim Martina, Vlčana i njima sličnima , postala neka vrsta klišea da svako ko je nešto oteo (na bilo koji način od turaka) - ili osveta ili nešto slično tome!?
            LJudi shvatite da je i tada kao i danas, otimalo se kako je ko mogao i na koji je način mogao , od onih koji su IMALI. Nazovimo to pravim rečima- pljačka. Beda i sirotinja je terala ljude na svakojake poteze pa i na ovo o čemu si ti ispričao. Danas se pljačka softiciranije.
            Savremeno društvo današnjice je omogućilo pljačke na druge načine. U ona vremena, kada nije bilo štampanog papirnog novca, naravno da su se pljačkali dukati i srebrnjaci jer je to bilo u platnom prometu tih vremena.
            Sve u svoje vreme i za svoje vreme.
            U slucaju moga pradede nije bila u pitanju siromastija vec osveta jer je on svo zlato zakopavao i nije mislio da ga kasnije uzme pa zato o tome nije ostavlòjao nikakvo pismeno obelezje .

            Komentar


            • #7
              Odg: Klisura je gorela.

              Orginalno postavljeno od TIMPOLOK Pogledati poruku
              Meni nije logično da poreznik jaše sam, noćiva kod ljudi koje mislim da nije poznavao i sl. Ima tu još nedovoljno logičnih detalja no nije bitno.
              Bilo je slucaja kada su bili i sa pratnjom nego nebi prosiravao o tome . Ako verujete verujete ali ovo sto ja pisem je ziva istina ..

              Komentar


              • #8
                Odg: Klisura je gorela.

                Mile, nije na nama da sada analiziramo autentičnost bilo čije priče. Bila su to mnogo čudna vremena kada se ljudska čast, ljudska reč, obećanje, poštovanje, ....nešto vredelo a ne kao danas. Zato je kod mnogih danas sve to veoma čudno. Posebno ako su tvoji Mile sa Kosova ili Gračanice.
                Tamo su živeli ljudi koji nikada ne zaboravljaju, nikada ne opraštaju ni jednu nepravdu i po tome su i danas poznati. Tako da ja bar tebi u potpunosti verujem.
                Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                Komentar


                • #9
                  Odg: Klisura je gorela.

                  O nasem poreklu i svemu je prenoseno sa kolena na koleno a verodostojnost svega je ispitana i potvrdjena i sve znamo samo neznamo gde je pradeda zakopavao zlato sto ce mozda neko slucajno naci. Ostaje da se mozda nekome i ukaze sreca.

                  Komentar

                  Radim...
                  X