Najava

Skupi
Još nema oglasa.

Pomoc oko znakova na kamenu

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • Pomoc oko znakova na kamenu

    Sta moze biti

  • #2
    Odg: oko znakova na kamenu

    Znakovi na kamenu
    [ATTACH=CONFIG]10482[/ATTACH]
    Priložene datoteke

    Komentar


    • #3
      Odg: oko znakova na kamenu

      Najverovatnije neka masivna nadgorbna ploča !?
      Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

      Komentar


      • #4
        Odg: oko znakova na kamenu

        Pa sta znam futyfuty9 koliko sam mogao vidjeti kako je vec zovu dama. STo me buni ova rupa na sredini velike ploce i ako si se razumio 2 solje sa lijeve strane na vrhu, a na desnoj strani pri vrhu 12 malih udubljenja.

        Komentar


        • #5
          Odg: oko znakova na kamenu

          Pa vidi @muxy, jednostavno trebamo shvatiti, da je tokom veoma velikog vremenskog perioda od izvorišne datacije, ne samo ovog slučaja, još mnogo ljudi, čobana, rudara, plemena, ljudi, ....na jednom istom malo specifičnijem izvornom kamenu, dopisivali, dograđivali, našarali, doklesali,.....mnogo toga drugoga što je njima u datom vremenu bilo toga trenutka atraktivno. Tako da veoma retko možemo naći na nekom otvorenom polju nekakve znakove koji bi pripadali samo jednoj epohi. Toga ima samo po nekim pećinama ili mestima koja su bila nepristupačna, sakrivena od očiju javnosti.
          Tako da i tebe ne zbunjuje na ovom istom kamenu sve neke različite kompozicije nekakvih znakova. Nisu oni izrađeni u istom vremenu. To je ono što zbunjuje uglavnom sve Vas koji pronađete ovako nešto. Ima bezbroj drugih primera gde se na nekoj recimo nadgrobnoj ploči pronašlo sijaset nekakvih znakova a pripadaju različitim vremenima nastanka.
          To jedino najbolje mogu da Vam pojasne i objasne veoma dobri arholozi kojima je to posao i koji su tokom njihovog školovanja izučavali više vremenskih doba i samim time i jednu vrstu simbolike kroz vremena. Samo njihovom profesionalnom oku ne može a da ne primeti pojedine klesane forme koje, kako svojom stukturom kelsa, tako i sačuvanošću, značenju, ne pripadaju samo jednom periodu.
          Mi bi smo bili totalno neozbiljni, a i ja sa Vama , ako bih sada rekao , onako uzgred, da ove forme na ovom kamenu pripadaju jednom ili pak većem broju vremenskih perioda. A upravo svi mi ili svi Vi razmišljate da je u dama, i ona udubljenja, i te dve šolje, i mnogo čega još što ne bi izmaklo oku arheologa, pripada ili ne pripada jednom vremenskom periodu.
          To ti želim samo reći ako me možeš razumeti?
          Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

          Komentar


          • #6
            Odg: oko znakova na kamenu

            Što se tiče, eto samo te dame, koja je očigledno prisutna na tom kamenu, zadržaću se samo na tom detalju. Ove "dame" se mogu naći u više formi. Ova dama na tom kamenu pripada nekom kasnijem periodu i za nju se može sa 90% istine reći da je klasična "čobanska dama" koja je služila kao jedna vrsta igre ili zanimacije ljudi.
            Postoje druge forme tih "dama" ili "mica" kako ih ko zove, koje i zaista imaju neko sasvim drugo značenje osim da su koristile za nekakve igre. One se prvenstveno razlikuju po tome ( važne ili nevažne dame ), što su linije koje prolaze po sredini sva tri kvadrata, prolaze unakrst i po onom najmanjem unutrašnjem kvadratu i praktično sačinjavaju krst u najmanjem unutrašnjem kvadratu. E te dame imaju zaista svoju simboliku i svoje značenje. Šta i kako ne bih da sada objašnjavam. Ova tvoja dama nema toga i samim time nema nikakav poseban značaj na ovom kamenu.
            To ti je od mene, a tebi neka tumače svakojaki drugi čitači znakova, ja nemam ništa protiv njihovih tumačenja. Tvoje je da se naravno rukovodiš po onome što ti smatraš za istinitim. Ja tebi nemam osnova da ti sada pričam ili stvaram bajke ili izmišljotine o nečemu što na tom kamenu ne stoji a za čime ja bar imam ili nemam saznanja.
            Moj savet ti je, naslikaj lepo i pošalji fotografije nekom iskusnijem arheologu pa će ti on najbolje dati neke odgovore . Nekakvo zamlaćivanje bilo koga i širenje nekakvih neargumentovanih tumačenja sa moje strane svakako nećeš dobiti.
            Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

            Komentar


            • #7
              Odg: oko znakova na kamenu

              muxy.jpg

              I pored toga üto je fotografija lošeg kvalitea, naslikana iz ugla, pokušaću da ti, po mom mišljenju, koliko se da moći orijentisati po priloženoj fotografiji, neke orijentacione datacije.

              - crvenim sam ti obeležio neke forme koje pripadaju najstarijem periodu
              - plavim sam ti obeležio neke forme koje pripadaju malo kasnijem periodu,
              - žutim sam ti obeležio neke forme koje su najskorijeg datiranja.
              Sumo sumare, tu imaš najmanje tri forme koje pripadaju trima vremenskim periodima, pa se ti sad snađi i razmišljaj šta bi to trebalo da znači?
              Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

              Komentar


              • #8
                Odg: oko znakova na kamenu

                Orginalno postavljeno od muxy Pogledati poruku
                Znakovi na kamenu
                [ATTACH=CONFIG]10482[/ATTACH]
                Колега здравей , имаш наличие на подземие със лабиринт ,и в дъното му ,тронна зала ,какво има в нея ,сам ще разбереш . Разбери и се огледай ,за историята ,археологията ,легендата, на района който си намерил ,предполагам че има някоя Могила ,Хълм ,Височина ! Във Бг, подобен нишан е свързан със подземен манастир златен в района на село Каменно Поле Врачанско ! Поздрави от мен Х.В.

                Komentar


                • #9
                  Odg: oko znakova na kamenu

                  Prijatelju jeli to damba ili dama sa 12 rupe...

                  Komentar


                  • #10
                    Odg: oko znakova na kamenu

                    Mislioo sam na DAMBU ali sam napisao brana, izvini greska...

                    Komentar


                    • #11
                      Odg: oko znakova na kamenu

                      Ima 12 rupa. Lp

                      Komentar


                      • #12
                        Odg: oko znakova na kamenu

                        lijepo na odgovoru Hajduk

                        Komentar


                        • #13
                          Odg: oko znakova na kamenu

                          Nemam rijeci, mislim svaka je suvisna na tvoje izlaganje brate, toliko znanja, toliko zelje da odgovoris nekome i izdvojis svoje vrijeme svaka ti čast brate

                          Komentar


                          • #14
                            Odg: oko znakova na kamenu

                            Dobit cu danas tacne informacije i nesto spisa o navedenom mjestu pa cu ih rado podjeliti sa tobom futyfuty9, mozda ti nesto zapadne za oko kaze mi izvor da je interesantno ( Uglavnom muzejski zapisi o ovom mjestu gdje je ovo smjrsteno).Lp
                            Poslednji put izmenjeno od muxy; https://www.zakopanoblago.com/forum/member/4753-muxy u 05-05-2021, 03:21. Razlog: Dopuna recenice

                            Komentar


                            • #15
                              Odg: oko znakova na kamenu

                              Dobit cu danas tacne informacije i nesto spisa o navedenom mjestu pa cu ih rado podjeliti sa tobom futyfuty9, mozda ti nesto zapadne za oko kaze mi izvor da je interesantno ( Uglavnom muzejski zapisi o ovom mjestu gdje je ovo smjesteno), i da nije nista radjeno oko toga. Lp

                              Komentar

                              Radim...
                              X