Najava

Skupi
Još nema oglasa.

Klesani žljebovi, kanali

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • Klesani žljebovi, kanali

    Poštovani članovi foruma,
    Nastavljajući sa obrađivanjem teme o klesanim znacima, gde smo već kroz par tema pokušavali da obradimo neke grupacije klesova zatečenim na terenima. Svakako bez da više stvari gomilamo na jednom mestu i onda dolazi do rasturanja tema na više strana.
    Ovoga puta je ovo tema u kojoj će se govoriti isključivo o raznoraznim klesovima zatečenim na terenima a koje se tiču kanala, žljebova i tome slično.
    Komentare prepuštamo Vama, kao i Vaša mišljenja o ulozi, svrsi,ovakvih kanala pa i nekom Vašem mišljenju značenja svih tih kanala možda u okviru naših interesovanja.
    Nadamo se da ćete i sami otvarati Vaše teme sa isključivo nekom grupom znakova, kao i da učestvujete u tim temama osim da suvoparno samo dođete na forum i gledate priloge.
    Administracija se dalje neće oglašavati povodom bilo kakvih tumačenja ili drugih mišljenja povod ove i narednih tema i sve je prepušteno Vama članovima na komentarima i dijalogu, osim kada se za to ukaže potreba.
    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

  • #2
    Odg: Klesani žlebovi

    Kao inicijativa ovoj novoj temi priložićemo Vam set fotografija sa jedne od lokacija. Napominjemo da priložene fotografije pripadaju autoru koji je svojevremeno ove fotografije odaslao našem forumu a koje do sada nikada nisu ovde bar objavljivane.
    Eto tog seta fotrografija sa jedne jedine lokacije gde se jasno radi o nekakvim jako finim kanalima koji su sa nekom svakako namenom urađeni.

    Komentare prepuštamo Vama

    Deo terena u gro planu:

    Klesani žlebovi 8.jpg Klesani žlebovi 3.jpg

    Izgledi kanala sa raznih pozicija:

    Klesani žlebovi 2.jpg klesani žlebovi 7.jpg Klesani žlebovi 6.jpg
    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

    Komentar


    • #3
      Odg: Klesani žljebovi, kanali

      Veoma zanimljiv prilog , nisam siguran , ali mislim da sam nešto slično video oko N. Brda , i to zahvaljujući vodiču na terenu , tada se nagadjalo da bi kurjačka magaza trebala biti u tom reonu , a ovi minijaturni kanali , prorezi , tuneli i slično bi bili šema mesta koje sam predhodno napomenuo , Germanicus

      Komentar


      • #4
        Odg: Klesani žljebovi, kanali

        Koliko mogu da vidim sa ovih slika meni ovo najvise lici na neku vrstu kamenoloma,tj. mesto gde se miniralo uz pomoc baruta i sporogoreceg fitilja(stapina).Imao sam prilike da vidim mesta gde je na ovaj nacin vadjen(lomljen) kamen i izgleda gotovo identicno kao na slikama.Naravno ne sporim da postoje i klesovi u obliku kanala, tzv. oluka tako da treba da nastavimo da komentarisemo u tom pravcu bez obzira na ovaj moj komentar u vezi konkretno ove slike.

        Komentar


        • #5
          Odg: Klesani žljebovi, kanali

          IMG_20150131_141252.jpg

          Evo jednog "oluka".Kamen je prevrnut,inace kanal je bio uklesan preko cele gornje strane i onda se spustao niz bok kao sto se vidi na slici.

          Komentar


          • #6
            Odg: Klesani žljebovi, kanali

            Eto još malo nastavka sa istog terena:

            Klesani žljebovi 1.jpg Klesani žlebovi 10.jpg

            I jedna interesantna fotografija na kojoj ima još nešto. Baš da vidimo da li će neko to uočiti ?

            Klesani žlebovi 9.jpg
            Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

            Komentar


            • #7
              Odg: Klesani žljebovi, kanali

              Kamen po malo lici na glavu neke zivuljke(bika)?

              Komentar


              • #8
                Odg: Klesani žljebovi, kanali

                Ako je ovaj kanal sa poslednje slike zakrivljen,tj. ide u nekakav polukrug onda povlacim misljenje da se radi o nekakvom kamenolomu.

                Komentar


                • #9
                  Odg: Klesani žljebovi, kanali

                  Da li se radi o jednom istom kanalu slikanom iz vise delova ili su tri razlicita?

                  Komentar


                  • #10
                    Odg: Klesani žljebovi, kanali

                    Sl. br.1:ako se osvetli rupa tako da se vidi njen zavrsetak,tamo na slepom delu je krst ili "X" garantujem 100%.

                    Komentar


                    • #11
                      Odg: Klesani žljebovi, kanali

                      Inace zaista ne znam razlog klesanja ovih kanala pogotovo na,da tako kazem,vertikalnoj strani kamena.Ajde kad je odozgo da pretpostavimo da je tu nekad izvirala voda pa da je kanalom sprovodjena do mesta gde bi bilo lakse za zahvatanje,kao neka vrsta sopora.

                      Komentar


                      • #12
                        Odg: Klesani žljebovi, kanali

                        Ajd malo ja da tupim Šalajka.
                        Ako je klesano,čime? pre će da bude da je rađeno nekom kiselinom,goreno nečim ili ?
                        U mom mestu kod Vrela u onoj krivini gde put ide okolo vode ima ovih kanala ali je njih isklesao jasen to jest njegov koren i žile,probijao put do vode.

                        Komentar


                        • #13
                          Odg: Klesani žljebovi, kanali

                          Orginalno postavljeno od miljenko1 Pogledati poruku
                          Sl. br.1:ako se osvetli rupa tako da se vidi njen zavrsetak,tamo na slepom delu je krst ili "X" garantujem 100%.
                          Veruj mi @Miljenko da se nisam mnogo zadržavao na ovim fotografijama sa detaljima baš oko ove rupe. Svakako da je jedino najočiglednije na zadnjoj fotografiji uklesana zmija u jednom čudnom položaju. Obeležiću je na istoj fotografiji ovde u postu.
                          Da taj kanal od "izvorišta" se prostirao dalje kao nastavak, što je vidi na ostalim slikama, tako da je upitno čemu je služio ?
                          Jedno je samo sigurno, nekakav kamenolom je isključen kao varijanta ili pretpostavka. Kanal koji se vidi da prožužava negde u zdravicu je takođe urađen nekom nama nepoznatom tehnologijom , ali zbog miniranja svakako da nije.
                          Nešto se odvodnjavalo ili iz nečega se ispušata voda. E sada zašto, zbog čega postoje nekoliko varijanti i pretpostavki.

                          zmija.jpg
                          Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                          Komentar


                          • #14
                            Odg: Klesani žljebovi, kanali

                            Orginalno postavljeno od Dragan Crni Pogledati poruku
                            Ajd malo ja da tupim Šalajka.
                            Ako je klesano,čime? pre će da bude da je rađeno nekom kiselinom,goreno nečim ili ?
                            U mom mestu kod Vrela u onoj krivini gde put ide okolo vode ima ovih kanala ali je njih isklesao jasen to jest njegov koren i žile,probijao put do vode.
                            Znam @Dragane Crni. Imao sam prilika i te situacije da viđam, pa kada drvo i koren istruli ostaju kanali. Ali se to dešava u sipar kamenu,bigar kamenu a nikako u ovako kompaktnom krečnom kamenu. Ni jedan koren neće probiti krečni kompaktan kamen i ostaviti za njim ovakav kanal. Kanal je klesan i to je više nego očigledno i to veoma, veoma stručno.
                            Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                            Komentar


                            • #15
                              Odg: Klesani žljebovi, kanali

                              Orginalno postavljeno od Germanicus Pogledati poruku
                              Veoma zanimljiv prilog , nisam siguran , ali mislim da sam nešto slično video oko N. Brda , i to zahvaljujući vodiču na terenu , tada se nagadjalo da bi kurjačka magaza trebala biti u tom reonu , a ovi minijaturni kanali , prorezi , tuneli i slično bi bili šema mesta koje sam predhodno napomenuo , Germanicus
                              Poštovani @Germanikus ,nije predmet ove teme ali da prokomentarišem samo na kratko. A da niste možda tamo tražili ovaj znak ?

                              vuk i kantar.jpg

                              Vuk (kurjak) koji u ustima drži kantar.
                              Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                              Komentar

                              Radim...
                              X