Najava

Skupi
Još nema oglasa.

Klesani "znakovi" - praktična primena: SOFRE,ŠOLJE, FILDŽANI

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • #31
    Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

    Kao i ovaj kameni sablon templarskog krsta iz juzne SrbijeDSC03688 (3).jpg

    Komentar


    • #32
      Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

      Orginalno postavljeno od Germanicus Pogledati poruku
      Kao i ovaj kameni sablon templarskog krsta iz juzne Srbije[ATTACH=CONFIG]8708[/ATTACH]
      E,taj ce,"kalup",mnoge tek sada da zaintrigira

      Komentar


      • #33
        Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

        Orginalno postavljeno od Pehina11420 Pogledati poruku
        E,taj ce,"kalup",mnoge tek sada da zaintrigira
        kolega

        Tek dolaze oni pravi templarski , kalupi i odlivci

        Komentar


        • #34
          Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

          Najveći broj tih vaših rupa,rupetina,šolja,fildžana,stopala i ostalih zez..cija je delo majčice prirode,tako lepo ume da iskleše pa to ispadne "ki upisano"
          Ko kaže da prilikom nastajanja kamena,stene zbog previsoke temperature lave nije došlo do penušanja ili je možda izbačena u vodu,uz put do gore pokupila neki drugi materijal koji se kasnije raspao ...
          Nikad nisam obraćao preveliku pažnju na takve stvari jer u mom kraju ima toga u obilnim količinama,raznih oblika i veličina,dođite pa se uverite.

          Komentar


          • #35
            Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

            Poštovani prijatelji, ja Vam se iskreno izvinjavam na par postova koje smo razmenili ja i @Aloha, naš Grota, pa bih Vas zamolio da nastavimo sa temom.

            Po obećanju ću Vam postaviti famoznu literaturu "Talkovnik nadejda" kako bi ste je mogli preuzeti iz dela preuzimanja na ovom forumu.

            Groto tebi Talkovnik šaljem meilom kojim si se ovde registrovao, pa je možeš slobodno postavljati i na tvom forumu . Neka gledaju ljudi možda im zatreba.

            Gurajte temu dalje,
            Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

            Komentar


            • #36
              Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena: SOFRE,ŠOLJE, FILDŽANI

              društvu,
              U nastavku započete teme ilustrovaću Vam stanje koje je zatečeno na terenu. Najočiglednje da su se tvorci ovih radova rukovodili izgledom ovoga čanka, šolje, koja je više nego očigledno dobrim pregledom samoga klesa, mnogo kasnije od same šolje doradjivana u smislu da je neko iz nekih razloga doradio jednu bočnu rupu na čanku. "Kasnije dorađena" jer je pregledom na licu mesta to utvrđeno, što se svakako na fotografijama teško može uočiti, ali na licu mesta je to svakako vidljivo.
              Akterima ovih radova, u koliko su išta našli želimo puno sreće u eventualnom pronalasku i da u zdravlju troše pronađeno.

              Jug Srbije je u pitanju.

              IMG_3977.jpg IMG_3978.jpg IMG_3979.jpg IMG_3980.jpg

              IMG_3982.jpg IMG_3983.jpg

              U sklopu izbačene zemlje se je dalo primetiti da je izbačena i neka količina pregorele opeke. po svemu sudeći trebalo bi se raditi o opeci iz rimskog perioda (laički naravno zaključak vizuelnim kontaktom).

              IMG_3981.jpg
              Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

              Komentar


              • #37
                Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena: SOFRE,ŠOLJE, FILDŽANI

                @Bobane tvoj post odavde o klesanim zmijama sam prebacio u novu temu : http://www.zakopanoblago.com/forum/s...i-crtane-zmije
                Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                Komentar


                • #38
                  Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                  Orginalno postavljeno od Dragan Crni Pogledati poruku
                  Najveći broj tih vaših rupa,rupetina,šolja,fildžana,stopala i ostalih zez..cija je delo majčice prirode,tako lepo ume da iskleše pa to ispadne "ki upisano"
                  Ko kaže da prilikom nastajanja kamena,stene zbog previsoke temperature lave nije došlo do penušanja ili je možda izbačena u vodu,uz put do gore pokupila neki drugi materijal koji se kasnije raspao ...
                  Nikad nisam obraćao preveliku pažnju na takve stvari jer u mom kraju ima toga u obilnim količinama,raznih oblika i veličina,dođite pa se uverite.
                  Dragane , pozdrav svima

                  Slazem se u potpunosti sa tvojim objavljenim tekstom , priroda zna tako dobro da naklese , nacrta , izvaja detalje na stenama i kamenju da covek prosto mora dobro da se zagleda , razmisli , uoci sta je delo majke prirode a sta delo ljudske ruke , evo nekih detalja iz prirode dole prikazana :

                  DSC06072.jpg DSC06061.jpg
                  DSC06097.jpg DSC06076.jpg
                  DSC06084.jpg DSC06168.jpg
                  DSC06169.jpg

                  Komentar


                  • #39
                    Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena: SOFRE,ŠOLJE, FILDŽANI

                    za @Dragana i @Germanikusa,

                    Svakako da je priroda čudo i da je ogroman broj fotografija koje , kroz pitanja naši članovi i postave , radi pomoći i mišljenja ostalih. Svakako da se slažem sa Vašim konstatacijama. Nadamo se da ćete ilustracijama i dalje potpomognuti temu jer fotografije govore više od svake reči.
                    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                    Komentar


                    • #40
                      Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena: SOFRE,ŠOLJE, FILDŽANI

                      Orginalno postavljeno od futyfuty9 Pogledati poruku
                      za @Dragana i @Germanikusa,

                      Svakako da je priroda čudo i da je ogroman broj fotografija koje , kroz pitanja naši članovi i postave , radi pomoći i mišljenja ostalih. Svakako da se slažem sa Vašim konstatacijama. Nadamo se da ćete ilustracijama i dalje potpomognuti temu jer fotografije govore više od svake reči.
                      Adminu na pregledu i paznji , postaviću još par fotografija vezanih za ovu temu a sve delo majke prirode pa onda prelazimo na delo ljudskih ruku , slede dole fotografije

                      20150517_123108.jpg 20150517_123114.jpg
                      20150517_123135.jpg DSC03619.jpg
                      DSC06443.jpg DSC06338.jpg
                      DSC06681.jpg

                      Komentar


                      • #41
                        Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena: SOFRE,ŠOLJE, FILDŽANI

                        Prijatelji,drugari napisao sam da priroda vaja i pravi znakove,to je u mnogim situacijama tačno,međutim ima i znakova koji su prirodni ali dorađeni ima i onih koji su u potpunosti rađeni ljudskom rukom a ima i onih koji su slučajno,ne namerno ostavljeni(primer ove Futijeve rupe za žitarice ili rudu).U svojoj karijeri video sam mnogo takvih stvari pa ne zamerite što sam i oguglao na ove ili one znakove.
                        Najviše je bilo ubeđivanja kako čovek ili više njih znaju gde ima uklesana recimo mečka,ubeđivanje mesecima,pa igra,nema jedno uvo,ma ima ovo ma ono kad odete tamo i pitate gde je a oni pokažu kamen koji ne liči ninašta,pa slučajevi sa jelenima,krstovima,skoro sve na isti kalup.
                        Mnogo mi je bilo draže kad me odvedu i pokažu e to je ovde bilo sad ga nema a ja vidim da je nešto obijano,rađeno.
                        Mnogo tih znakova ima i dan danas ali je većina njih grebana,dorađivana,prepravljana,ko zna da gleda uvek može na kamenu uočiti neku promenu ili dodata,možda i nešto čega više nama.
                        Mnogo tih znakova sam i ja pravio,čuvalo dete stoku,nigde nikog nema,dosadno i onda nađeš odgovarajući kamen,obično masnu stenu a mekanu u površinskom sloju,ili pored ulaza u neku pećinu inspiracija dođe sama ili se setim neke priče i čas posla nastanu hajdučki znaci.A šta mislite koliko su i ranije deca i čobani pravili takve znake,ekser ili neki drugi šiljati metal prave čudo a posle malo kiša,mraz,udari mahovina pa to ispadne pravo umetničko delo.
                        E sad što se tiče pravih i starih znakova,ljudi shvatite i to da mi nismo jedini koji smo to videli,šta mislite koliko je generacija išlo za raznom stokom i koliko je ta stoka čistila teren da se po negde videla i crna zemlja,koliko je tih kamenja pretureno,pomereno,mislite da oni nisu tražili lakšu zaradu.
                        Tačno je jedino to da nisu imali savremene detektore ali su zato organizovano kopali po nekoliko dana na mestu gde je neko posumnjao da ima zlata,znam iz priče starijih ljudi da su se danima spremali a noć pred neki svetak već bili na mestu za kopanje i odmah posle ponoći počinjali sa radom,sve dok nešto ne nađu ili naneki način utvrde da tu nema ništa,da su promašili.
                        Gledali su oni i famozne plamenove,pratili razne pojave,slušali priče kao i mi e još kad bi neko znao i za neki znak onda im to nije moglo promaći.
                        Svi ti znakovi možda nemaju univerzalno značenje jer ih nisu ostavljali isti ljudi ili narodi ali nekog značenja sigurno imaju e sad dali je to znak nekog zajeb..ta kao što sam i sam bio ili je označeno mesto kao značajno po nekom pitanju,možda i nešto sakriveno,to niko nikad neće uspeti da odgonetne.
                        Ali ipak mislim da su određene zajednice ljudi imale i tu moć da nešto protumače, da pročitaju ili bar približno znaju o čemu se radi.
                        Na primer raboš šta je to,pitajte sada nekog visokoobrazovanog da vam pročita,rastumači i kaže šta je to,oće al malo sutra e a nekad to nije bio nikakav problem.Deda mi je pričao da je imao slugu Stanoja,prost,nepismen čovek ali je na sebi svojstven način uvek znao koliko ovaca ima i koliko njih je ostalo negde,koliko jagnjadi imaju i da ne nabrajam sve,glup čovek ali o stadu od preko 100-200 ovaca on je vodio računa,pa je naučio i dedu kako je sve to uspevao,crtice,tačke,krugovi,beležio je sve to na štapu koji je nosio.
                        U mom kraju jedini hajdučki znak koji je potvrđen mnogo puta i sigurno znam da označava put ili putanju je trag od kokoške (ptice) to tvrdim sve ostalo je diskutabilno i od slučaja do slučaja.
                        Klesani znakovi ako su na kamenu odozgo mogu se zubom vremena i oštetiti ali se na svim vertikalnim ili onim odozdo u rupama i pećinama može uočiti trag od alatke i nekog rada.
                        Poslednji put izmenjeno od Dragan Crni; https://www.zakopanoblago.com/forum/member/142-dragan-crni u 26-11-2017, 01:37.

                        Komentar


                        • #42
                          Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena: SOFRE,ŠOLJE, FILDŽANI

                          Kad smo kod topljenja rude,koji se energent najcesce koristio za topljenje iste u ta davna vremena?Pitam sa razlogom da bih mozda mogao neko svoje misljenje da podelim sa vama.
                          Poslednji put izmenjeno od miljenko1; https://www.zakopanoblago.com/forum/member/1359-miljenko1 u 23-11-2017, 07:30. Razlog: gram. greska

                          Komentar


                          • #43
                            Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                            Orginalno postavljeno od aloha
                            ЗАХВАЉУЈЕМ НА КОНАЧНОМ РАЗУМЕВАЊУ МОГ НАЧИНА ПИСАЊА.

                            Наставићу са једним примером (за сада) али себи остављам за право да не коментаришем превише па да се то онда схвати двојако и свакојако.
                            Поставићу само једну фотографију а она сама по себи доста тога говори.
                            Ја незнам шта ово представља , само уочавам детаље шта се на терену све може начи и видети. Па зато нека уважене колеге преузму улогу тумача и дају неки свој допринос а не да се ја и Futy без икаквог разлога овако јавно "сукобимо" са својим ставовима.
                            Дакле , ево фотографије и молим за мишљење.

                            [ATTACH=CONFIG]8712[/ATTACH]
                            Izgleda kao otvorena tapa. Unutar je bilo novca i možda kartice. Otvori se u kamen, a onda se stavljaju novac i pokrivena voštana karta, a onda se poklopac postavlja, a mrvljena kamena prašina, jaja i malter (može se pominjati u opisi na Pop Martin).

                            Neko je otvorio tapa, uzimao ono što jeste i stavio kapicu na vrh. To mogu da kažem o ovoj slici. Vidio sam tapa i izgledao isto kao i slika. Znam ljude koji su zaradili novac od takvih tapi.

                            Komentar


                            • #44
                              Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                              Orginalno postavljeno od Germanicus Pogledati poruku
                              Evo nesto identicno koje nije sa naseg podnevlja :[ATTACH=CONFIG]8705[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]8707[/ATTACH]
                              Slažem se da su rupe mogle biti kalupi u rimskim i trakcijskim vremenima. Oni koriste i haidoute kao znakove i orijentire. Na turskim forumima pišu da takvi kamenčići sa rupama pokazuju porodičnu grobnicu. Bila je slika otvorene grobnice u blizini takvog kamena sa rupama.

                              Komentar


                              • #45
                                Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena: SOFRE,ŠOLJE, FILDŽANI

                                Orginalno postavljeno od miljenko1 Pogledati poruku
                                Kad smo kod topljenja rude,koji se energent najcesce koristio za topljenje iste u ta davna vremena?Pitam sa razlogom da bih mozda mogao neko svoje misljenje da podelim sa vama.
                                Najverovatnije je za topljenje rude koriscen ugalj(kameni ili mrki) koji se za razliku od nize kaloricnog lignita obicno nalazi na vecim dubinama sto znaci da su nalazista istog bila veoma retka.Rude metala(npr. bakra i gvozdja) gotovo nikad se ne nalaze zajedno sa ugljem tj. nalazista su dosta udaljena cak i danas kada su lokacije lezista dobro ispitana.To bi znacilo da je bilo potrebno dosta daleko transportovati ili sirovinu ili energent za topljenje ili i jedno i drugo na neku trecu lokaciju sto po meni ne bi imalo smisla jer oduzima puno vremena i radnu snagu.Ako je tako onda bi te solje,fildzani i sl. kalupi za livenje trebali da se najcesce nalaze u blizini nekakvog starog rudnika bilo uglja ili metala.Ja licno nisam nikad naisao na neki takav "kalup" za koji moze da se kaze da je delo ljudskih ruku pa pitam one koji jesu ima li veze lokacija sa ovim nekim mojim misljenjem.

                                Komentar

                                Radim...
                                X