Najava

Skupi
Još nema oglasa.

Klesane i crtane zmije

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • Klesane i crtane zmije

    Vrlo cesto u ovaj nash hobi se spominju kao znakovi Zmije.Ja bih zamolio kolege ukoliko neko ima fografije da prikaze klesane smije ,i ako neko zna i hoce da objasni koja je simbolina zmije klesane po stene.

  • #2
    Klesane i crtane zmije

    Prebacili smo @bobane tvoj post i njime otvorili novu posebnu temu. Zamolio bih korisnike da sa potrebom za nekim drugim znakom koji Vas interesuje otvorite za svake druge znakove posebne teme.
    na razumevanju.
    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

    Komentar


    • #3
      Odg: Klesane i crtane zmije

      @Bobane, Ja znam da svakoga ili većinu od članova foruma interesuje jedna jedina stvar - da nešto i on kojim slučajem pronađe. Ma koliko se god puta ponavljao, nikako u želji da ikome rušim snove ili da omalovažavam ma koga, za svim klesanim znacima na području Balkana, bilo da se radi o najmanje ri države (Srbija, Makedonija ili Bugarska), sve te klesane znakove pa i znakove nekakvih uklesanih zmija, treba posmatrati bar iz početka iz nekog sasvim drugačijeg ugla.
      Prvo i pre svega : ko bih ih klesao, a zatim sa kojim razlogom ili motivom pa tek onda se eventualno baviti nekom mogućnošću da su upotrebljeni kao nekakav putokaz ka nekom zakopanom blagu.
      Ma koliko veliki šamar udario sveznajućim tumačima znakova iz ovih naših interesovanja, neke stvari se jednostavno moraju reći mlađim naraštaima i sve očiglednije većem broju "sportista" ili "hobista", ma kako ih nazivali.
      Svako ko želi da pronikne i sa one druge strane medalje u vezi znakova, svakako da jednostavno mora da se pozabavi mnogim , pre svega, istorijskim činjenicama na ovim prostorima. Jasno je da se za to nema vremena i trka i utrkivanje za što bržim i momentalnim ličnim nekakvim dobitkom, ne bi li naše živote učinili izvesnijima, dovodi do jednostranog eto tumačenja ma kojih klesanih znakova.
      Zato su omiljeniji oni forumaši koji će Vam iz prve rke , shodno Vašim željama , dati nekakvo uputstvo , i sam ubeđen da Vam priča nekakvu istinu, da taj i taj znak znači takav i takav kliše dolaska do nekakve mete- zakopanoga blaga. Ako se pak , ovako javno usprotivite sa nekakvim drugim argumentima, onda postajete meta , proglašavajući Vas nekakvim nevernim Tomom ili na svakojaki drugi način.
      Samo zahvaljujući možda Groti, pokrenut je eto jedan poseban podforum koji će se baviti isključivo ,tumačenjima svakog pojedinačnog klesanog znaka. Tako Vas sve molim da ovde na dalje sami otvarate teme vezane za samo jedan znak i damo prilike svima da se u svakoj temi priča isključivo o tom znaku, a da u jednoj temi ne gomilamo više znakova. Zato sam @Bobane odmah u samome startu odvojio tvoje pitanje o zmijama kao posebnu neku celinu.
      Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

      Komentar


      • #4
        Odg: Klesane i crtane zmije

        Da bi pronikli, dali neki možda drugi odgovor zainteresovanima o označavanju ma kog klesanog znaka, a da ne bi svaki znak posmatrali isključivo kao nekakvu hajdučiju ili znak na putu ka nekakvom blagu, naravno da se treba obraditi i ona druga strana eventualnog porekla, simbolike, pa na kraju i pretpostavljujuća značenja.
        Kada se tiče "prepoznaćujućeg značenja", prvo i osnovno je da se bar približno odredi datacija klesanog znaka, što je nama laicima bez pomoći stručnih ljudi u tom segmentu, jako teško da datiramo nekakav znak. Samo vizuelnim posmatranjem, određivanjem neke datacije na osnovu oštećenja, erozije, mesta na kome je klesan,.... je nemoguće dati često puta ni neko približno vreme datacije znaka.
        Jedino što nam može pomoći je da se zagnjurimo u davnu prošlost. Da pokušamo da damo alternativan sud o nekom klesanom znaku na osnovu drugih parametara , a ne ravnajući se isključivo po nekakvoj "hajdučkoj azbuci". Svakako da postoji neka "nasleđena" ikonografija iz predhodnih vremena kojom se na datom terenu, prilagodilo neko starije značenje klesara sa nekim novim vremenima. Tu moguće veoma često dolazi i do nekakvih poklapanja u eventualnim značenjima , gde su hajduci samo iskoristili neko orijentaciono značenje starijih civilizacija, sa novonastalom njihovom situacijom tj. o nekakvim sada njihovim ostavkama. Ovakvu mogućnost ne treba nikada odbaciti. Nikako odbaciti, ali i nikako stvarati nekakve univerzalne bukvare za tumačenje klesanih znakova i sve pripisivati hajducima ili zakopanom blagu.
        Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

        Komentar


        • #5
          Odg: Klesane i crtane zmije

          Često se zapitam, da li smo i mi tragači poklekli nametnutim nam saznanjima o postojanju slovena na ovim prostorima. Da sve kreće od Nemanjića, od 6 veka i naseljavanja navodnog slovenskog naroda na ovim prostorima ? Kada ovo kažem naravno da mislim , pored svega ostaloga i na sve ove zatečene klesane znakove na našim prostorima.

          Govor klesanih znakova , je svakako za neke zagonetka a za neke izazov. Posmatrajući mnoge klesane znakove veoma je jasno da ih trebamo povezivati i sa pre svega religijskim, značenjima.Zanimljiv je podatak koliko se naš narod otuđio od svoje izvorne religije stare više hiljada godina. Iako se zna da pripadamo slovenskoj grupi naroda, malo ljudi je upoznato sa našom pravom religijom, našim božanstvima i svim onim znanjem koje su naši preci imali. Ogromno duhovno znanje koje se nalazilo u staroslovenskim spisima izgubljeno je i zaboravljeno. Tome su u svakom slučaju zaslužni razni politički trendovi kroz koje je naš narod prolazio, kao i prihvatanje drugih religija koje su se na jedan perfidan način borile protiv slovenske duhovnosti.

          I tako godina za godinom, vek za vekom, sloveni su se pod prisilom stranih religija sve više odvajali od svoje vere, izgubivši time svoj genetski kod koji je zapisan unutar svake slovenske duše. Nasilno menjanje svoje tradicije i duhovnosti stvorilo je veliku religioznu zabunu koja se kroz istoriju sve više povećavala. Da li ste se ikada zapitali zbog čega se srpska istorija proučava samo od Nemanjića, iako su Srbi postojali hiljadama godina pre toga? Da li je reč o srpskoj religiji koja je iz određenih razloga morala biti zaboravljena, ili možda uništena.

          Rušenje slovenskih paganskih hramova, proganjanje i ubijanmje sveštenika, paljenja knjiga i proterivanja koje su slovenski narodi preživljavali, stvorilo je jedan veliki otpor prema religiji koja joj se nametnula. I tako iz određenih političkih razloga Srbi zaboravljaju svoju pravu veru i prihvataju drugu koja ni po genetskom kodu ni po priridi Slovena nikada nije mogla biti stvarno prihvaćena.

          Slovenski paganizam je religija koja potiče iz drevnih veda, jer kao što znamo Srbi su došli iz Indije što su potvrdili mnogi svetski istoričari. Samim tim slovenska religija je identična vedskoj arijevskoj religiji, o čemu svedoči srpski jezik koji je od svih jezika nejsličniji sanskritu, drevenom jeziku na kome su zapisani najstariji sveti spisi -Vede.

          I tako se kroz vreme izgubila čitava riznica znanja kojom je naš narod raspolagao. Jedan deo Srba se poturčio i primio islam (muslimansku veru) drugi deo Srba se pokrstio i primio hrišćanstvo (jevrejsku tradiciju) a kasnije je deo Srba prihvatio komunizam koji je propagirao ateizam. Šta je na kraju ostalo od srpske religije? Pitamo se kako se mnogi nazivaju srbima a ne znaju da nabroje ni tri slovenska boga, a da i ne govorimo o suštini sloveneke religije. Svi ovi periodi su naravno za sobom ostavljali neumitno i veoma mnogo autentičnih tragova u vidu kelsanja znakova.
          Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

          Komentar


          • #6
            Odg: Klesane i crtane zmije

            Da su nekakva značenja , hajde da se zadržimo samo na nekim značenjima zmija, prenesena u nekakve "hajdučke bukvare" za tumačenje znakova, u prenosnom smislu koje navode tumači "hajdučkih znakova" zaista i stoji. Zmija znači, sama po sebi nekakvu iskonsku opsanost koje se treba eto čuvati. U tom smislu su se pojavile svakojake varijacije reznih tumača. Od toga kako je klesana , pozicija, gde je okrenut kao rep, gde glava, koliko zavijutaka ima , jedna ili dve ili više zmija, ....stotine varijanti je iziskivalo od kovača tumačenja i stotinu navodnih značenja , ali opet i uvek ka samo jednom cilju - zakopanom blagu! Opsednutost ljudi isključivo jednim motivom je svakako rezultiralo razmišljanja pojedinaca i u današnjem vremenu do fanatizma. Možda ću jednoga dana u nekoj drugoj temi pojedinačna tumačenja i ilustrovati kako bi ste videli na bezbroj primera do kojih neslućenih granica nisu sposobni da se da nekakvo tumačenje. Jednostavno se nađete u poziciji da ne znate da li da se smejete ili da plačete nad ponuđenim tumačenjem.
            Klesani znakovi u vidu nekih životinja pa i zmija ima, posmatrajući kroz epohe na našim prostorima , veoma veliku lepezu značenja. Treba krenuti od staroslovenskog mitološkog značenja pojedinih predstavljenih klesanih znakova pa do vremena najbliže našem dobu gde je mitologija prevedena dobrim delom i kroz smenu religija slovena. Neke stvari su se ponavljale i zadržale nekakav izvorni segment od najranijih naših predaka. Tu trebamo tražiti i potražiti , spojiti i amortizovati značenja pa čak i zmija. Staroslovensku religiju je zamenilo hrišćanstvo. Pa ipak i pored toga što su se samo zamenila simbolika u nazivima Bogova, svetaca, svaki sada hrišćanski svetac je zapravo imao svog predhodnika ali u nekom drugom imenu.
            Tako se do današnjih vremena zmija dovodi u vezu sa Sv. Jeremijom.
            Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

            Komentar


            • #7
              Odg: Klesane i crtane zmije

              Kako se zmija dovodi u simboliku iskoristivši termin "zmija čuvarkuća", odakle je svakako izvedeno značenje po hajdučkim tumačima znakova- zmija, smuk, koji nešto čuva?

              Navešću Vam najjednostavniji tekst sa Wikipedije:

              Zmija čuvarkuća se javlja kao mitsko biće i koje obično živi u temeljima kuće ili u ognjištu. Veruje se da zmija čuvarkuća predstavlja ili rodonačelnika porodice, odnosno prvog pretka koji je formirao tu porodicu, ili u nekim krajevima je to predak koji je bio najzaslužniji i koji se po nečemu istakao. Zmija čuvarkuća se pozivala na večeru ukoliko bi porodica bila u nekoj nevolji.[1]

              Zmija čuvarkuća je najčešće bila bele boje, ali se u nekim krajevima su je zamišljali crne boje. Retko kad se pojavljivala. Pojava zmije čuvarkuće u kući ili dvorištu bi značila da će se odigrati neki događaj loš po ukućane. U ovom smislu zmija čuvarkuća je imala ulogu da upozori ukućane ne neki loš događaj. Pojava zmije čuvarkuće uvek je upozoravala na zlo, dok se ona nije pojavljivala kad bi trebalo da se dogode povoljni događaji za porodicu. To je značilo da je ona predstavljala vesnika loših vesti. Taj loš događaj je mogao postati još gori ako bi se zmija ubila. Kako su se ljudi plašili zmija, često se događalo da je ona bila ubijena. Ukoliko bi ona bila ubijena, to bi predstavljalo veliku uvredu za pretke. Time bi se ubio predak i učinjen greh bi bio na nivou roda. Osveta od strane predaka bi bila u vidu skore smrti nekog od ukućana.

              Zmija predstavlja totemsku životinju kulta predaka. Kako su preci bili ljudi koji su mogli biti dobri, loši a nekad sujetni, takva bi mogla biti i zmija. Dakle ona ne predstavlja ni dobro ni loše mitsko biće, kao što to nisu bili ni bogovi, koji su imali ljudse osobine, i ponašaće se u zavisnosti od prilike.

              Ipak karakter vesnika zlih događaja zapravo predstavlja dokaz da mitski predak želi da pomogne svojoj porodici, time što će ukazati na događaj koje će se dogoditi ili se može dogoditi. Ukoliko bi porodica mogla da shvati o čemu se radi, mogla bi da izbegne taj loš događaj.


              Tekst prenesen odavde : https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9...83%D1%9B%D0%B0
              Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

              Komentar


              • #8
                Odg: Klesane i crtane zmije

                Sama reč "Čuvarkuća" je prenesena i transformisana od strane tragača za blagom, upravo na jedinstveno mitsko značenje- NEŠTO ČUVA! OPASNOST! I onda dolazi na red maštovitost tumača da da neko eventualno značenje neke uklesane zmije na samo njemu poznat način tumačenja.

                Svakako da ovo značenje ka opsanosti ili da nešto čuva se može primeniti na neku od eventualnih situacija na nekom terenu. Ako je neko i sa tom namenom negde uklesao zmiju svakako da je jasno sa kojom je namenom tu uklesao. I to raspiruje našu znatiželju i tragačke afinitete za "zakopanim blagom koje zmija čuva!". Legenda, mit ili stvarnost o čuvenoj smukovoj pećini je najbolji primer ovoj pretpostavci. Ali šta reći o nekim drugim mestima gde se nađe uklesana ili kles zmije ?
                Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                Komentar


                • #9
                  Odg: Klesane i crtane zmije

                  svima

                  Evo i ja da se prikljucim ovoj temi koju je Boban pokrenuo , iz navedenog teksta koji je Admin napisao nemam sta da dodam , uglavnom sve je receno , jedino mogu da dodam koju fotografiju vezanu za ovaj post , rec je o klesanim zmijama , mislim da sam nesto od toga video negde na ovom forumu ili na nekom drugom , nije bitno , evo grupisacemo sve ovde sto mislimo da je vazno dodati za ovu pokrenutu temu , slede dole fotografije :
                  Zmija , kles.jpg Zmija - kles (2).jpg Zmijska glava & silueta (2).jpg

                  Komentar


                  • #10
                    Odg: Klesane i crtane zmije

                    Imao sam jos negde par klesova zmija slikanih svojom rukom , njihovo značenje niko nije mogao da pojasni , da se nebi lagali , mozemo samo da nagadjamo svrhu klesa i značenje , normalno svako ima priču za sebe i svoje slobodno tumačenje , jedan kles sam upravo ugledao na postu ,, Ambar Kamen " nesto sa Kukavice , evo prilazem i tu fotografiju klesa zmije :
                    Priložene datoteke

                    Komentar


                    • #11
                      Odg: Klesane i crtane zmije

                      Poštovanje @Germanikus, zahvaljujemo što ste se uključili i diskusionu temu o zmijama. Fotografije su prvotazredne i primerne kako bar neke izgledaju na terenima. Svakako da ću se i ja zagnjuriti po arhivama i pronaći sličnih fotografija. Naravno aludiram na ostale kolege da se ne ustručavaju da postave njihove fotografije i iskažu njihova mišljenja.
                      Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                      Komentar


                      • #12
                        Odg: Klesane i crtane zmije

                        admine sto si ovu temu premestio ovde,izvinjavam se shto sam je ja postavio na pogreshno mesto,mislio sam da tamo moze svi znakovi da se diskutiraju,moja greshka.
                        Ne slucajno sam zapoceo diskusiju za klezovi zmije,sad se to potvrdilo u diskusiju koju je @futy nastavio.Da su hajduci koristili zmije kao klesovi i oznake za nesto u to ne sumnjam,ali da zmija ima neku simboliku u nashu religiju to je sigurno.Futy je naveo nekoliko primera evo i ja ce kazem da sam do sad imao priliku da vidim na nekoliko mesta klesani zmije.Ono sto je meni interesantnije je to shto klesani zmije sam vidjao na kladenci,ima jedan primer kladenac sa.lekovitom vodom na njega ima isklesana mnogo lepo zmija,remek delo,sad dal je to neki znak za ostavu neku dal za neshto drugo u to ne ulazim ali ako podjemo od ono zmije cuvari onda je.mnogo jasno zasto je bash tu uklesana zmija.da cuva tu svetu vodu na koju dolaze ljudi da se lece.
                        Drugo ,do sad sam slushao mnogo price za zmije,ja sam u puno stvari skeptik dok neshto ne vidim da se licno uverim mnogo ne verujem pricama,ali svaka prica ima bar neko poteklo,dal je izmishljena ili je istinita a s tek na vreme malo nashminjkana ,cuo sam da su nekad bitasali na nashim prostorima neko kao pleme,ja mislim da.nije pleme ako su vec bitisali neki koji su se nazivali bratstvo BELA ZMIJA.Sad u danashnje vreme verovatno bi ih nazvali nekakva sekta,ali.vrlo logicno je da je nekada bilo i takvi koji su imali svoje shvatanje drugacije od ostali sto se tice religije,Futy kaze poganstvo,ali to poganstvo zar nema i dan danas ,mozda ne kao sto je nekada.bilo ali u manjim procentima,na pr.kod nashi babe i dedovci i dan danas praktikuju neki svoji obicaji za koji nasha danashnja crkva kaze da je poganstvo.
                        E sad ce kazem jedan pr.za koji mozda ce.neko da misli da tropam gluposti,ali je ziva istina.Poznajem coveka koji zna da baje(gata) protiv ujeda od zmije.Ako nekoga ujede zmija,a deshavalo se na stoku,kravu,ovcu,ujede je zmija coveka prebaje i prodje kao da.ne bilo nishta,meni ovo ne shvatljivo kako bez medicinu,serum protiv otrov moze da se to izleci,ali eto funkcionishe,mozda je i ovo poganstvo ali deluje.
                        Onda bilo i na tv.covek sedi neshto shapuce i dolaze mu zmije,poigra se sa njim pomiluje ih i one odu.I ovo ne shvatljivo ali funkcionise.
                        Znaci zmije za sigurno imaju nesto vezano sa nasu religiju i kao zivotinje i kao simbol.
                        Slike nemam i nisam u mogucnost da postavim,ali ocekujem da se ukljuce u ovu temu vishe kolege sa foruma i sa.slike i sa.diskusiju.

                        Komentar


                        • #13
                          Odg: Klesane i crtane zmije

                          Umalo da zaboravim da pitam autora ovog posta , dali dolaze u obzir i žive zmije uslikane izlagati na ovu temu , čitao sam pažljivo vaša pisana izlaganja pa mi pade nešto na pamet oko kućne zmije , odnosno kako sam razumeo čuvara kuće , i setih se jedne lokacije koju smo radili u poznu jesen , bili su u pitanju napušteni manastirski konaci , tog dana je bilo vidjeno mnoštvo poskoka koji jednostavno gmižu svuda oko nas , zanimljivo je da je to bio poslednji dan oktobra meseca i jutarnja temperatura na planini -2 C , što je i neobično i iznenađujuće videti negde zmiju u prirodi . Mi smo bili ukupno dva dana i dve noći na terenu , spavali u jednoj vikendici pa pošto nije bilo vode u objektu napolju u bari smo izjutra razbijali tanak površinski led da bi se umili , tog drugog radnog dana , dolaskom na našu lokaciju umalo ne pregazismo dva poskoka koji su nam prelazili karavanski put , (slede slike) na samom radilištu prilikom istovaranja prateće opreme skoro da sam polozio ranac na tada već trećeg poskoka koji nas opet iznenadi svojom pojavom . Nastavili smo sa predhodno započetim radovima , dubina urušenog objekta je na kraju ispala oko 3,2 m , jer smo sav kamen od zidova morali izbaciti , kada smo došli pri samom kraju tada se počela javljati pečena opeka odnosno pokrivni materijal zgrade u to vreme ćeremida , neka vrsta starijeg crepa , i tada smo počeli izbacati pepeo i starovremske eksere , što je bio dobar znak da je to gorela krovna konstrukcija zgrade , jer ona je prvo pala pa su je u kasnijem periodu pretrpali kameni zidovi . Nakon toga došli smo do ognjišta ili kako bi danas to rekli (kamina) koje je bilo uzidano u jednom ćošku boćnog zida , ognjište je bilo postavljeno na jednoj kamenoj ploči kao temelju , morali smo i tu ploču da izvadimo da bi došli do cilja , na iznenadjenje svih nas zapazimo malog poskoka koji nas onako umotan u krug radoznalo posmatra , njega upravo prikazujem na pretposlednjoj i poslednjoj slici , najvaznije da ne zaboravim , dolaskom u civilizaciju čujemo na vestima da je tog dana zemljotres pokosio Kraljevo , ima i datum na slikama , onda svi jednoglasno zaključismo da su zbog toga zmije jedan dan ranije počele iz zemlje da izlaze , slede slike dole ;

                          DSC06109.jpg DSC06155.jpg DSC06722.jpg DSC06383.jpg SV600002.jpg SV600024.jpg SV600025.jpg

                          Komentar


                          • #14
                            Odg: Klesane i crtane zmije

                            Prelepo @Germanikuse,
                            Zahvaljujemo se svakako na iskrenosti, ali nikako ne rekoste da l ste do kraja uspeli da stignete do cilja?
                            Mislim da li ste uspeli da se dogovorite sa "čuvarem " ? Čisto praktično pitanje, ako nije nikakva tajna ?
                            Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                            Komentar


                            • #15
                              Odg: Klesane i crtane zmije

                              Orginalno postavljeno od futyfuty9 Pogledati poruku
                              Prelepo @Germanikuse,
                              Zahvaljujemo se svakako na iskrenosti, ali nikako ne rekoste da l ste do kraja uspeli da stignete do cilja?
                              Mislim da li ste uspeli da se dogovorite sa "čuvarem " ? Čisto praktično pitanje, ako nije nikakva tajna ?
                              Admine , pozdrav svima

                              Da nebi otvarao novu temu evo nadogradiću sve u ovom postu koji je Boban otvorio a i onako minuli dogadjaji se nekako poklapaju sa ovim naslovom . Pokušaću da sve to slikovito prikazem sa nešto fotografija i tekstom kao vodičem dešavanjima sa terena , ovako bi nastavio započetu priču a pritom neću zaboraviti postavljeno pitanje od našeg Admina u vezi čuvara kuće (malog poskoka) . Evo ovako je bilo zatečeno stanje na terenu , rekoh na samom početku da je tada bilo zapazeno par poskoka oko ruina , napuštenog manastirkog konaka koji datira iz perioda našeg srednjeg veka , (zaključujemo na osnovu keramike , kućnog inventara , kao i upečatljivog srebranog srednjevekovnog novca sa likom vladara za njegov period vladavine ) , slede fotografije pre početka radova :

                              SV600004.jpg Manastiriste.jpg Manastiriste 3.jpg Manastiriste 1.jpg Manastiriste 2.jpg SV600049.jpg SV600045.jpg

                              Komentar

                              Radim...
                              X