Najava

Skupi
Još nema oglasa.

Klesani "znakovi" - praktična primena: SOFRE,ŠOLJE, FILDŽANI

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • #16
    Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

    Treba naglasiti i napomenuti da su i ti livci znali da je pre izlivanja u te kamene kalupe, taj kamen predhodno trebalo što više ugrejati i pripremiti temperaturno za livenje u njemu. Tako da se je ili ložila vatra na tom kamenu -kalupu ako je kamen bio stabilan ili se je , već istesan i pomičan kamen, uguravao u vatru da se predgreje i spremi za livenje u njemu.
    S početka su taj kamen-kalup vukli za njima kao deo livnog alata. Sve je zavisilo koliko će se na datom terenu zadržati, a to je zavisilo koliko su bezbedni na nekoj lokaciji to pleme ili grupa koja je tu bitisala. Ovo je naravno bilo nepraktično vući za sobom kameni kalup većih dimenzija.
    Sa pojavom gvožđa, posebno livenog gvožđa, krenula je izrada kalupa od gvožđa , ali opet svernog dna.
    Prednost mu je bila višestruka. Lako se prenosio, praktično je neuništiv i za dugotrajnu upotrebu i najvažnije moglo mu se postolje uklesati na ma kom kamenu ne vodeći puno računa o kvalitetu kamena na kome bi se ovaj sada gvozdeni kalup za livenje staviti i koristiti.
    A da bi se fiksirao na nekom postolju, vrlo jednostavno bi se provizorno isklesalo (pa čak i u krečnjačkom kamenu sada)- postolje koje je praktično imalo oblik poput šolje, fildžana, posude za vodu ali svernog donjeg oblika kao što je i prvobitno bilo sa kamenim , tako i sa ovim sada gvozdenim kalupom za livenje.

    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

    Komentar


    • #17
      Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

      Čemu je služio onaj produženi kanal iz šolje ?


      To je onaj kanal isto klesani koji kao eto izlazi iz šolje, pa "određuje kao neki pravac" za naše tumače znakova.
      Taj kanal je služio kako na kamenom kalupu za livenje , isti kanal je klesan i na postolju za metalni kalup koji se umetao u ma koji drugi kamen. Svrha toga kanala je bila sledeća:
      Prilikom sipanja u kalup istopljene i šljake i metala, šljak kao lakša uvek pliva na istopljenom metalu. Da bi mogli sipati više istopljene mase u svaki kalup, te siske ili ti kanali su urađeni da bi usmerili višak šljake koja je negde morala da izađe iz tog kalupa i istekne van kalupa, Da se ne bi šljaka razlivala iz kalupa na sve strane oni su jednostavno napravili nekakav kanal gde bi višak šljake istekao pored kamena ili na zemlju ili u nekave zemljane lonce , posude, na poređane cigle ili iskopanu rupu u zemlji pored kamena (pod uslovom da ne bude vlažna zemlja). Eto tome je služio kanal koji je izlazio iz tih Vaših šolja.
      Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

      Komentar


      • #18
        Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

        "Sofre"



        "Sofra" nije ništa drugo nego stabilan livni kamen sa više isklesanih kalupa za livenje - "hlebova" kako ta udubljenja na soframa se nazivaju i po nekim pisanijama , planovima i tome slično.

        Taj lanac, na kome kao visi nekakav nož (čitajte opise za te sofre), je ništa drugo nego isto ispustni kanal za šljaku sa te "sofre" prilikom livenja u "hlebovima".

        Te Vaše pastrmke ( cele, do pola) su zapravo pravom rečju već kokile - kalupi odrađeni za neku vrstu određenog oblikovanog liva (vrhovi kopalja,, "višuljke" su vam delovi kopalja ili baš viljuške koje su se koristile sve do srednjega veka , "kašike" preliminarni oblik opet koplja koji se dodatno iskuje i oblikuje da bude oštar...... ukrasni predmeti, listovi ,cvetovi koji su veoma često korišćeni kao ukras na štitovima, oklopima, ....) kojim se davao bar preliminarni izgled za kasnije veoma manje oblikovanje kovanjem.
        Svakako da ćete uvek ovakve fildžane, šolje, ilikako ih god zvali, naći uvek na vrhu nekog kamena, na ravnoj ploči koja viri iz zemlje i uvek na uzvišenom delu ma kog kamena iz praktičnih razloga jer je trebalo da se omogući nesmetano livenje od okolnih stena na najvišljij tački i da bi imala gde da se izlije dole višak šlajke iz kalupa.

        I zato ćete u 99% slučajeva uvek detektorima , ako ih koristite, pronaći u bližoj ili široj okolini ovih "šolja" zguru ili šljaku. Naći ćete pored kamena sa "šoljom" nekakve cigle, keramičke delove koji su svakako ostajali u zemlji a u kojima se sakupljala šljaka i kasnije kad se ohladi bacala na nekoj bližoj ili daljnjoj njihovoj deponiji.

        Svakako da ćete "sofre" nalaziti na lokacijama gde je bilo intenzivnije rudarstvo i samim time veće topionice i veća livenja, a da ćete ovo "šoljice" nalaziti na mestima gde je bilo simboličnije livenje u manjim količinama. Samim time se mogu preliminarno i odrediti epohe rudarenja na tim mestima. Svakako da "sofre" pripadaju mnogo kasnijem rudarenju ili metalurgiji , sa izdašnijijom eksploatacijom rude od lokacija na kojima ćete naći ove "šolje", što je svakako neki reper koji bi bio značajniji arheolozima nego li Vama tragačima.

        Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

        Komentar


        • #19
          Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

          Nadam se da sam u ovom malo podužem izlaganju uspeo da Vam približim , slikovito koliko sam ja mogao, svrhu klesanja i praktičnu upotrebu starih civilizacija tih istih Vaših Sofri, Šolja, Fildžana , sofri, pastrmki raznoraznih, riba cvetova .....koje su ukrašavale navodno te "sofre".
          I dalje ne sporim da možda neko drugi nije u nekoj drugoj epohi koristio ovako zatečene klesane stvari i da je nešto možda ostavio rukovodeći se ovim zatečenim klesovima, ali shvatite da ovi klesovi nisu nekakvi klesovi sa nekim određenim univerzalnim značenjima kako bi ste ih koristili uvek kao neke repere za određivanje pravaca, nekakvih ostava , grobnica itd.

          Iznad svega se nadam da će moji prijatelji koji su se sa ironijom poneli kada sam pitao kakva je vrsta kamena na kome je klesana "šolja", shvatiti sada uzrok mog pitanja i da nisam aludirao ni umanjivao klesove na krečnjačkom kamenu. Naprotiv, samo je potrebno lepo pitati i reći će Vam se u mirnom i uljudnom tonu nešto što ne znate, shodno našim doraslim godinama i u međusobnom ophođenju.
          Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

          Komentar


          • #20
            Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

            Dugujem Vam svakako nekoliko fotografija tih "šolja", a koje ću postaviti u odgovarajućem delu teksta, ali ih predhodno ttrebam pronaći po mojim arhivama ili slične po netu. Vas bih zamolio da u koliko imate sličnih fotografija poput @Icey-evih da ih postavite u sklopu ove teme.

            Sada otvaram temu kako bi ste svi ostali mogli da postavljate Vaša pitanja, komentare i sve ostalo.
            Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

            Komentar


            • #21
              Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

              A imenjace, natjerao si me da procitam kompletan tekst....pohvala sa moje strane, lijepo i razumljivo obradjeno, bas kako i treba onima koji se ne razumiju u te stvari (ubrajam i sebe medju njih).

              Komentar


              • #22
                Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                svima

                nasem Adminu na ovako iscrpnim informacijama vezanih za livnice koje su uglavnom bile napolju , na otvorenom prostoru , imao sam negde par fotki koje cu rado ovde priloziti , samo da ih pronadjem , mada su one bile po mom slobodnom vidjenju livnice , odnosno kameni kalupovi za izlivanje alata , u ovom slucaju po obliku i formi najverovatnije lopata ili mozda spata , sto znaci da su bile livnice gvozdja . Nisam imao srece da naletim na kamene sofre sa viljuskama i kasikama jer su one livene obojenim metalima , a to je nesto zanimljivo bar iz ovog naseg hobija , slede fotke u skorijem vremenu

                Komentar


                • #23
                  Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                  Evo i obecanog foto materijala :Livnica alata1.jpg Livnica alata.jpg

                  Komentar


                  • #24
                    Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                    Tu kao da se ratovalo majku mu

                    Komentar


                    • #25
                      Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                      Orginalno postavljeno od MilanV Pogledati poruku
                      Tu kao da se ratovalo majku mu
                      Na ovoj lokaciji sam pozvan da svratim od jedne grupe tragaca da tako kazem , u smislu pronalazenja resenja na osnovu zatecene situacije kao na slikama , verovatno ce se neko prepoznati na osnovu ovoga sto pisem , bio sam tada sa jednim nasim drugarem iz nase ekipe kao i vodicem sa njihove strane . Moje vidjenje je bilo da ovu lokaciju treba prepustiti arheolozima da nastave zapoceto , jer ono sto se trazi ne daje nadu da ga tu ima na osnovu naseg povrsnog pregleda , to je bilo tacno pre 6 godina , u medjuvremenu ako je nesto pametno odradjeno da tako kazem , evo ovde ima prostora za komentare , svakom zelim uspeha u radu , ujedno i veliki pozdrav za ekipu koja je bila na ovom terenu , Germanicus

                      Komentar


                      • #26
                        Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                        Futyfuty9 fala puno na ovakvo opsirno i poucno izlaganje.Ja ne bi komentarisao nishta shto se tice tih sholjica i sofre,ovako citajuci tvoje izlaganje cenim da ima logike,iskreno da kazem do sad to mi nikad nije palo na pamet deka moze da bude nekakv kalup za nesto,a imao sam i ja priliku na nekoliko mesta sam video takve rupe u kamenje.Za mene je mmnogo interesantnije ono u pocetku sto si naveo da nije svaki kles na kamenu neko merilo za nekakvo bogatstvo.Tacno tako je i to svaki ko razmishlja malo logicki sam od sebe bi trebao da dodje do takav zakljucak.Ja za sebe mogu reci da sam imao srecu da upoznam jednog profesora po karpestu umetnost,karpesta umetnost ima predmet na arheoloshkom fakultetu u Makedoniju.Taj profesor je u svoju karieru uspeo da fotografishe i zacuva u svoj kabinet nesto preko 1 miljon znakova svi slikani na teritoriju Makedonije.Tu ima od male tacke klesovi(burgijene rupe) tako ih neki nazivaju do razno razni share po kamenja i stene,e sad kamo srece da je sve neka mera za nekakvo bogatstvo ,ali nazalost nije.Od praistorije do dan danas su ljudi ostavljali neki znak,simbol ,podpis ......shta li jos ne na kamenja.Ali verujem da ima i znaci za ostave.Verujem da ima i hajducki znaci koji su strikno namenjeni za nekakvu ostavu,ali da strikno ima nekakva tablica po koju bi se znalo koj znak koliko oznacava metra ili arshina e to ne verujem,sto bi ga neko klesao ako sutra neko drugi naidje po njega i zna tablicu izmeri i nadje mu ono sto je sakrio od drugi ali sakrio ga za sebe da se vrati da ga opet nadje.Ono shto nas naj vishe interesuje ,ostave sa nekakvo bogatstvo licno mislim da su naj vishe koristili prirodni znakovi,oblik neke stene,drvo,crkve i td.
                        Inace vrlo interesantna tema na koju sto mislim da ima mnogo shto da se kaze.

                        Komentar


                        • #27
                          Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                          za Bobana , kao i sve clanove ovog foruma , normalno pozdrav i nasim gostima

                          Bobanu na ovako iskrenom odgovoru kao i celokupnom tekstu posvecenom svim tragacima , normalno vec sam se zahvalio i nasem Adminu za otvaranje ovog posta , ovo je idealna prilika za citace znakova kao i njihovo znacenje odnosno svrha klesa na odredjenom tipu kamena , odnosno njihova namena , postavicu jos par fotki sa nekoliko lokacija u narednim izlaganjima gde se moze jasno videti kakva je sve vrsta stena ili kamena koriscena prilikom izlivanja topljene rude :Livnica - kameni kalup 1.jpg Livnica - kameni kalup.jpg
                          Kameni kalup - livnica.jpg

                          Komentar


                          • #28
                            Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                            Koliko li je tek ovde na ovome mestu (negde u svetu) grobnica i ostava

                            koliko li je tek ovde ostava i grobnica.jpg
                            Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                            Komentar


                            • #29
                              Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                              Poštovane kolege , da ne bude neke zabune i nedoumica, ovakve klesove u kamenu su ostavljani i klesani i za neke druge primene , poput iskonskog načina mlevenja žitarica. U tu "šolju" se stavi nešto malo žitarice i drugim okruglim kamenom se gnječi do brašnaste forme.

                              Osnovna razlika izmedju ove dve uloge je najčešće u onom izlivnom kanalu . Po tome zasigurno znate da je ta ovalna rupa korišćena sa sigurnošću za livenje . Gde nema tih ispusnih kanala u većini takvih slučajeva se radilo o najprimitivnijem ručnom mlinu za žitarice.

                              Gore postavljena fotogtrafija sa velikim brojem rupa je služilo upravo za meljanje žitarica a ne za livenje.

                              šolje za meljavu.jpg

                              Očekujemo da se uključite i fotografijama dopunite ovu temu kao i da ostali uzmu učešće i njoj.
                              Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                              Komentar


                              • #30
                                Odg: Klesani "znakovi" - praktična primena!

                                Evo nesto identicno koje nije sa naseg podnevlja :104.jpgLivnica.jpg

                                Komentar

                                Radim...
                                X