Najava

Skupi
Još nema oglasa.

Pravila za ponašanje tragača

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • Pravila za ponašanje tragača

    Evo i nekih mojih preporuka za mlađe tragače a oni neka dopunjavaju izbacuju šta im se ne sviđa.
    Nije obavezno ali je poželjno.


    Pravila za ponašanje tragača

    Poštovati prava tuđih dobara i imovine
    Poštovati zakon nacionalni,okružni i lokalni
    Biti veoma oprezan da se ne oštete starinski ili arheološko simboli
    Ne uništavati zelenilo i ostaviti teren onako kako je nađen
    Uvek zatvoriti-zatrpati i poravnati teren i rupe koje si otkopao
    Uvek se setite da tragajući metal detektorom postajete zavisni,automatski opsednuti ovim hobijem,upamtite da uvek morate tražiti dozvolu za traganjem u oblasti gde nije vaš posed
    Budite uvek pažljivi pri otkopavanju predmeta možete naići i na neku eksplozivnu napravu
    Nemoj te uznemiravati arheologe niti njihova nalazišta i uvek obiđite zonu gde oni rade
    Nikad ne povređuj granice i ne ruši ograde,zidove
    Nikad ne bacaj pronađeno (folije,eksere,zatvarače,lim itd.) uvek pokupi i baci u kantu za smeće,jer tako ćeš dobiti čist teren za traganje
    Na terenu nikad ne bacaj smeće ostatke od hrane,pića,baterije koje si doneo sa sobom
    i postoji pravilo kojeg se nisam pridržavao iz više razloga (daljina,nedefinisanost,komplikovana procedura i drugo) možda i moja neobaveštenost ali da je to rešeno na neki drugi način u bar 90% pošto slučajeva bih i to ispoštovao a glasi:
    Svaki arheološki predmet koji je pronađen odneti najbližem muzeju,policijskoj stanici ili instituciji koja se bavi ovim istraživanjima.

    Ova pravila sam dobio uz uputstvo za prvi detektor koji sam kupio nov i poštovao sam ih dok god sam se bavio ovim hobijem,sada retko izlazim i to isključivo u mojoj imovini
    jer.
    Zadnjih godina su se pojavili neki NOVI tragači sa nekim novim mašinama i uređajima,pa čak i uniformama,naoružani, sa kojima se ja nemogu meriti (finansijski) a i ne smem, lutaju češljaju pa ne retko i uništavaju sve što stignu (svaka čast izuzetcima),razbijaju kuće,salaše itd. svađaju se prete, prave probleme na sve strane,gde oni prođu više se niko ni u ludilu ne sme pojaviti,prave problema svima nama,pa i njima.
    Vodite se ljudi onom starom izrekom ,,što ne želim ni sebi ne želim ni drugima i obratno" tako da niko neće imati problema,verujte lepa reč gvozdena vrata otvara,u svojoj dugogodišnjoj karijeri tragača hobiste imao sam ,,problema" u 1 eventualno 2 slučaja da vlasnik nije dozvolio da radim a neretko su mi i oni pomagali,odrađivali dobar deo posla.
Radim...
X