Najava

Skupi
Još nema oglasa.

BRANIČEVO - Istorijski podaci i činjenice

Skupi
X
 
  • Filter
  • Vreme
  • Prikaži
Očistiti sve
Nove poruke

  • BRANIČEVO - Istorijski podaci i činjenice

    Razmišljao sam gde naći mesto ovoj temi i gde je svrstati u koje grupacije ?
    Povod otvaranju ove teme je dala naša članica foruma @La_Luna, a sve je krenulo povodom interesovanja La_Lune o njenom rodnom kraju i pre svega , ovde na ovom forumu, objavljene knjige u PDRF formatu, koju ste mogli skinuti iz sekcije "Preuzimanja". Radi se o knjizi " Manastiri u Braničevu prema turskim popisima iz 1467" od autota Branke Knežević (http://www.zakopanoblago.com/forum/d...do=file&id=116).
    Prenelli smo ovde sve postove koji su se našli na sasvim drugoj temi koja je govorila o Ćupovima sa "Crnom zemljom", kako bi se ovde moglo nastaviti na ovu temu a da pri tome ne odvodnjimo temu koja nema dodirnih tačaka sa temom koju je pokrenula @La_Luna.

    Nadam se @La luna da se slažete da daljnja izlaganja nastavimo na ovom mestu. Pa izvolite !

    Eto prvov posta koji sam preneo sa teme o ćupovima sa "Crnom zemljom":

    ==================================================

    Poštovanje prijatelju-ce @La_Luna,
    Dobro nam došao na forum i zahvaljujem ti se na tvom postu. Pre svega sa rečima "da oraspoložiš @Crnog"

    Veoma lep nik koji si izabrao Da pojasnim ostalim članovima šta znače reči "La Luna". Reči La Luna je vlaška reč i grubo prevedeno na srpski značilo bi "Na mesec" ! Zato sam rekao da je bar meni simpatičan tvoj nik koji si izabrao.
    A asad
    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

  • #2
    Odg: Ćupovi sa "crnom zemljom"

    Oboje je zlo: i svima vjerovati, i nikome.
    Poslednji put izmenjeno od La_Luna; https://www.zakopanoblago.com/forum/member/4206-la_luna u 30-12-2018, 11:54.

    Komentar


    • #3
      Odg: Ćupovi sa "crnom zemljom"

      Orginalno postavljeno od La_Luna Pogledati poruku
      Postovanje Fruty,
      Pre ce biti da sam prijateljica...Moj nick La_Luna nema veze sa vlaskim jezikom,t.j. ne znam vlaski.

      Moje pisanije je deo iz beleski jednog profesora (ucitelja).

      Ne bavim se ovim sportom (bar ne za sada),,,Elem,citajuci teme povezujem neke istorijske cinjenice sa lokalitetima,tu i tamo pripovedanjima starih.
      Trgajuci za korenima predaka i kada je nastalo mesto odakle sam,zavrsih na ovom forumu.
      Hmmmmmm veoma zanimljivo koleginice La_Luna

      1. Tražite korene predaka, pa zalutate na forum o traženju .......
      2. U traženju beležaka o Vašim korenima, date našem Crnom ( za koga se zna odakle je ) citate o nalazima u Gornjačkoj klisuri:
      Orginalno postavljeno od La_Luna
      .
      Ovo je moje prvo oglasavanje na forumu "ove teme".Ono sto me je privuklo je slicno razmisljanje sa futy-jevim kada je rec o istorijskim zabludama.
      Ali necu sada o tome vec o "cnoj zemlji".

      Da malo oraspolozim Crnog.

      " Tvrdjava kod izvora Ladna Voda.Pre nego sto je poceo da radi kamenolom u Gornjackoj klisuri,bio je dosta vidljiv jedan zid koji je iskoriscen
      za podizanje nadstresnice.Od sina preduzimaca Marka Nemcevica dobio sam podatak da 1934-1936. godine,prilikom izgradnje puta Petrovac- Zagubica,
      prilikom rusenja jednog zida kod Ladnih Voda,nadjena je ostava srebrnih talira,od cega je njemu pripalo 30 komada.Tvrdi da su bili belgijski.
      Prilikom skidanja zemlje za rad u kamenolomu,radnici su naisli na keramicki sud sive boje,KOJI JE BIO PUN ZEMLJE.Radnik koji ga je pronasao
      mislio je da je bio pun zlata,te je poceo da bega.Ostali radnici su ga sustigli i oteli mu sud.U njemu nisu nasli nista,pa su ga predali meni a ja ga ustupio muzeju."

      Eto Crni, bilo je tih cipova,amfora i cega sve ne i ima ih jos.

      Futy,u beleskama gde je opisano recima nalazaca,da se u nekim posudama nalazilo ugljevlje...da li je i to "ovo"?
      3. Već imate ovde na forumu još jednu registraciju pod nikom "beli358", registarske meil adrese su Vam veoma simpatične,........

      Tako da me malo zbunjuju svi ovi podaci, prijateljice La_Luna

      Ma nebitno, ja tek onako sam za sebe neki monolog. A da niste možda sa Vračara?

      U svakom slučaju Vam želim prijatno postovanje na našem forumu draga naša @La_Luna
      Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

      Komentar


      • #4
        Odg: Ćupovi sa "crnom zemljom"

        Oboje je zlo: i svima vjerovati, i nikome.
        Poslednji put izmenjeno od La_Luna; https://www.zakopanoblago.com/forum/member/4206-la_luna u 30-12-2018, 11:52.

        Komentar


        • #5
          Odg: Ćupovi sa "crnom zemljom"

          Ta crna zemlja je teška.
          Sve ovo drugo je lako i za mene nezanimljivo.
          U jeb.. li ga, ja li sam iz Žagubice,kad sam ja to krio.
          La_Luna mene interesuju te slike i pisanije,imam ja toga mnogo ali možda nemam nešto bitnije,interesuje me sve za ovaj kraj,pa ako ti nije teško pošalji mi da malo čitam i studiram.A možda i ja imam nešto što tebe zanima.

          Komentar


          • #6
            Odg: Ćupovi sa "crnom zemljom"

            Oboje je zlo: i svima vjerovati, i nikome.
            Poslednji put izmenjeno od La_Luna; https://www.zakopanoblago.com/forum/member/4206-la_luna u 30-12-2018, 11:52.

            Komentar


            • #7
              Odg: Ćupovi sa "crnom zemljom"

              Oboje je zlo: i svima vjerovati, i nikome.
              Poslednji put izmenjeno od La_Luna; https://www.zakopanoblago.com/forum/member/4206-la_luna u 30-12-2018, 11:51.

              Komentar


              • #8
                Odg: Ćupovi sa "crnom zemljom"

                Ok lepo od tebe.
                Ova karta je zanimljiva ali se ništa ne vidi dali bi mogla u nakoj većoj rezoluciji.
                A administrator je dobar ko lebac samo svako od nas ima nekih svojih 5 minuta,piši ti slobodno,možda se nešto i nauči a i dopuni.
                Volim i ja svoj kraj,istoriju ali se ne slažem sa ovim novim pisanijama.

                Komentar


                • #9
                  Odg: BRANIČEVO - Istorijski podaci i činjenice

                  Da, slažem se sa @Draganom Crnim, u vezi priložene karte @La_Lune. Pokušajte poslati fotografiju ove karte u nekoj većeoj rezoluciji, ili je uploudujte na nekom od besplatnih servera za uploudovanje pa postavite lin (link za forume!) tako da će se sve bolje videti i uporediti sa kartama iz pomenute knjige koju ću ja kasnije izvući takođe u boljoj rezoluciji.
                  Preporučujem @La_Lun da ovde uploudujete Vašu kartu i date nam link ka slici ili je postavite koristeći link koji će Vam generisati (za forum) ovaj sajt - http://tinypic.com/

                  Tek tada možemo nastaviti o Vašem interesovanju za Vaš rodni kraj , verodostojnosti karata priloženim u spomenutoj knjizi i svemu drugome šta Vas interesuje vezano za Vaše korene itd, itd ....
                  Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                  Komentar


                  • #10
                    Odg: Ćupovi sa "crnom zemljom"

                    Eto karata iz knjige autorke Branke Knežević - "Manastiri u Braničevu prema turskim popisima iz 1467. godine"

                    Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                    Komentar


                    • #11
                      Odg: Ćupovi sa "crnom zemljom"

                      Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                      Komentar


                      • #12
                        Odg: BRANIČEVO - Istorijski podaci i činjenice

                        lepo je zapoceta tema o branicevskom okrugu nadovezao bi se sa pricu da po mom do sad istrazivanju i price starih ljudi jedan deo branicevskog okruga fali a to je mesto izmedju sela busura i sela subotice isto pripada pod branicevskom okrugu jer je tu u tom delu zakopana crkva vuka brankovica ispravite me ako gresim al po pricama starih i dan danas se cuju zvona te crkve na odredjeni svetak u tom polju al i dan danas se nezna tacna lokacija te crkve ili manastira posto se nezna tacno sta je bila al i dan danas mesto se zove BRNOVAC poznatiji ko BRANKOVAC veliko je prostranstvo bila je jedna bara BARA LAKULjI ili LUKOVA BARA u prevodu navodno tu ke kupala vojska i bio je zapis ali sad ga nema vec 3 godine istrazujem ovo mesto i sklapam kockice al po pricama se poklapaju

                        Komentar


                        • #13
                          Odg: BRANIČEVO - Istorijski podaci i činjenice

                          Moje pošovanje@kobra, tema o Braničevu je , nakon nekog čekanja, otvorena na sugestiju i neke započete dijaloge članice foruma @La_Lune. Očekujemo da se @La_Luna , naravno uključi, obzirom da je najavila, kao što se vidi iz njenih predhodnih postova, podosta stvari i pod tema u vezi Braničevskoga kraja.
                          Svakako da je uvek umesnije da, ma gde, pa i na ovakvim forumima, temu povedu ljudi rodom iz tih krajeva jer su svakako mnogo upućeniji od nekih drugih. Videćemo, tema egzistira a može @La_Luna otvoriti i neku drugu konkretniju sa nekim užim interesovanjem.
                          Vidiš @kobra, neka mesta po braničevu sam upoznavao sa sasvim drugim interesovanjem. Preko lova i takmičenja u gađanju glinenih golubova, ponajviše zahvaljujući , tada entuzijastu za tu vrstu sporta, mom prijatelju - "Grofu" iz Petrovca na Mlavi.
                          Pa ipak, zahvaljujući ovom "drugom sportu", krenuo sam da upoznajem Braničevski atar i po drugim stvarima.
                          Kako to u nas i našoj pisanoj zaostavštini iz minulih vremena, ništa menje nje ni Braničevo pošteđeno, krivih, nakrivih, izvitoperenih, netačnih, nepotpunih, nedorečenih,...... podataka i informacija. Ko je krivac za to je sasvim druga i duga priča, ali smo i kao narod i kao ljudi sa ovih prostora, uskraćeni našeg najvećeg blaga - istinske istorije i pravih , autentičnih podataka. Zapitamo se svakako - zašto? Zbog čega? .... Gnjurimo, na jadvite jade po tuđim, najčešće turskim, austrijskim pa i nemačkim autentičnim podacima koje su tada i u to vreme ostavljali razni hroničari, putopisci, ratni izveštači,......a da naših papira, dokumenata, ...... nema ili što je najčešća pojava: "nisu za javnost", trule u nekim arhivama, ko zna gde iz miševi i pacovi zobaju, a da smo ostavljeni da manipulišemo sami medju nama: legendama, pričama iz sedeljke, komišanja, vašara pod šatorom, ....... (kojih na žalost skoro da i nema više).

                          Spomenuo si @kobra,da je negde u oklini Busura "zakopana crkva Vuka Brankovića"
                          Ne znam da li si slučajno ili sa namerom upotrebio reč "zakopana" ? Voleo bih , bar ja da kažeš nešto više po tvojim saznanjima o toj crkvi i svemu što si naveo u tvom pređašnjem postu, a da makar malo zaobiđemo to traganje za ćupovima .
                          Svakako da je, jedno od više interesantnih mesta sa puno kontaverznih podataka i samo područje Gornjačke klisure sa širom okolinom. Meni su bile veoma interesantni neki podaci o antičkoj akumulacionoj brani u ovom kanjonu, priči, ali da li samo priči o nekakvoj ladji koja je pronađena u nekoj od pećina Gornjačke klisure. Navodno se je oko tog brodića, lađice, čamca ....ili kako god ga nazvali, snimljena i neka emisija koja je volšebno navodno povučena iz javnosti!?
                          @La_Luna osporava naziv manastira Gornjak, kakav je prikazan-obeležen na ovoj karti, gde je označen kao manastir Duhovnik.
                          Mnogo je tu mnogo detalja o kojima se može razgovarati, ali svakako da je prikladno da prvo Vi , meštani iz tih krajeva kažete nešto više o svemu tome. Naravno da ću se i ja nadovezati sa nekim saznanjima ali tek kada Vi kreneta malo u iznošenju Vama dostupnih ili pristupnih saznanja.
                          Pa izvolite.
                          Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                          Komentar


                          • #14
                            Odg: BRANIČEVO - Istorijski podaci i činjenice

                            navescu pricu kolko je tacna neznam i nemogu da trvdim tacnos price posto sam odraso u ovom kraju ko mali decak slusao sam price od starih ali to tad mene zanimalo samo price ko malo dete sad posle par godina sam poceo da se bavim ovim sportom pricao mi komsija solunac deda da crkvu ili ti manastir vuka BRANKOVICA zakopala vojska cara LAZARA posle kosovskog boja on mi isto pricaam isto da u brankovcu ili ti BRNOVAC je zakopana i nemci su je trazili bar po nekoj njegovoj prici i ja sad pricam ono sto je on meni ispricao da je on cuo zvona u tom brankovcu na neki svetak ali ne secam se koji to nisam zapamtio pricao mi isto da je postojala nekakva bara tako receno skoro na vrhu brda u jednoj maloj ravnici de se kupala njegova vojska takodje se spekulise da je tu negde i njegova kocija zakopana zlatna kocija VUKA BRANKOVICA neko kaze da je na izvoru vrela niko tacno nezna de je ustvari zakopana ali od prilike znam de je bio zapis po njegovoj prici i bile figure uklesane u njega sad ga vise nema to drvo ko i moj komsija solunac ostala je samo prica po kojoj ja i dan danas idem deo po deo takodje mi spomenuo i vodenica CEKICARA isto u tom kraju brankovcu je bila de nije mi tacno reko a mozda ni ja ko klinac nisam zapamtio tako da svaki ko ima nesto vise da kaze a ako treba nesto za pomoc rado cu pomoci sta budem znao mada teren sam dosta upoznao jer ide i po pecurke u tom terenu pitacu jednog dedu koji jos je ne bas tolko star ali blizu 90 godini se blizi mozda on nesto zna vise da mi kaze

                            Komentar


                            • #15
                              Odg: BRANIČEVO - Istorijski podaci i činjenice

                              Poštovanje @kobra,
                              Zahvaljujem ti se u moje ime na ispričanom. Koliko sam mogao (nadam se ne nakrivo) shvatio iz tvog izlaganja, to mesto Brnovac ili Brankovac, danas ne postoji ili ne gravitira kao neko naseljeno mesto ?
                              Priložiću sadašnju kartu na kojoj se vide ova spomenuta mesta : Busur i Subotica kako bi se i drugi orijentisali na @korbinu priču.

                              Čoveku su potrebni i prijatelji i neprijatelji da bi ga ranili: jedni da ga kleveću drugi da mu to jave

                              Komentar

                              Radim...
                              X